Дослідники вигадали спосіб, як проводити аналіз ДНК зі стародавніх людських останків без шкоди для мумій та не порушуючи етичні принципи та вірування людей. У цьому допоможуть воші на тілах померлих, а точніше – «клей», яким вони приклеювали гниди до волосся людини. Про це йдеться в статті, опублікуваній у Molecular Biology and Evolution. Дослідники виявили, що «клей» гнид добре зберігає ДНК зі шкіри. З нього можна видобути такий же відсоток ДНК, як із зубів людини, та вдвічі більше, ніж із кісток. Та, на відміну від цих решток, дістати матеріал гнид значно легше, бо він не потребує інвазивного втручання. По-перше, вказують науковці, воші були поширеною проблемою, тож є велика ймовірність знайти гниди на мумії. По-друге, залишки черепа та зубів не завжди доступні, оскільки брати зразки з ранніх останків корінних народів може бути неетично або суперечити культурним переконанням, а також може загрожувати серйозними пошкодженнями через збір матеріалів. Один з авторів дослідження Міккель Вінтер Педерсен з Копенгагенського університету заявив, що високий вихід ДНК із «клею» гнид став для науковців справжньою несподіванкою.
«Мене вразило, що такі невеликі кількості все ще дають нам всю цю інформацію про те, ким були ці люди, і як ці воші пов’язані з іншими видами вошей, а також дають нам натяки на можливі вірусні захворювання», ㅡ сказав Педерсен.
Так, за допомогою цього «клею» дослідники змогли підтвердити стать мумій, що аналізували в межах дослідження, генетичний зв'язок між трьома з них та навіть знайшли ознаки поліомавірусу. Науковці сподіваються, що їхнє відкриття стане альтернативою для вчених, що проводять аналіз ДНК давніх людей.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"