середа, 5 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Смерть від коронавірусу - зазвичай результат гіперреакції організму на порушення внутрішніх бар’єрів тіла, - львівські науковці

Смерть від коронавірусу - зазвичай результат гіперреакції організму на порушення внутрішніх бар’єрів тіла, - львівські науковці

«Чи буде в Україні наступна хвиля? Це складне питання. Все залежить від нас. Якщо ми будемо вакцинуватися, бо інших шляхів подолання наразі немає, то є надія, що четверта хвиля нас омине»

Смерть від коронавірусу - зазвичай результат гіперреакції організму на порушення внутрішніх бар’єрів тіла, - львівські науковці
Група професора кафедри гістології, цитології та ембріології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького Ростислава Білого досліджувала процеси утворення антитіл до коронавірусу MERS (збудника близькосхідного респіраторного синдрому). Науковці навіть не думали, що їхні розробки виявляться такими актуальними зараз, у час пандемії нового коронавірусу SARS-CoV-2.«Формула здоров’я»  (щосуботи на телеканалі NTA) поспілкувалася з львівським вченим про те, чи правдою є те, що SARS-CoV-2має штучну природу, що відомо про ліки від цієї інфекції та чи чекає на Львів нова хвиля захворювання.

Нагадаємо, спалахи MERS відомі з 2012, 2015 років переважно на Близькому Сході, згодом – у Південній Кореї. Вірус був локалізований. В Україні вірус MERS не спостерігався. Колись вбивав дуже багато людей, смертність від вірусу MERS становила 35%. Від SARS-CoV-2 – від 2% до 4%. Ще три роки тому назад знали, що коронавіруси - одні з найбільш небезпечних збудників - Що є предметом Ваших досліджень під час пандемії? Не хочеться хвалитися, але ми були першою лабораторією у світі, яка повідомила про перехресний пан-коронавірусний імунітет ще 20-го серпня 2020-го року. (Учені з’ясували, що один із білків на поверхні вірусу SARS-CoV-2 має ділянку, яка дуже схожа на аналогічну частину збудника MERS, а також на інші відомі коронавіруси, і захворювання одним типом вірусу сприяє утворенню антитіл захисних і від близьких збудників, що особливо важливо, оскільки багато коронавірусів викликають звичні застуди. – Ред.). Ми показали, що сироватки, які виявляли віруси MERS також виявляють вірус SARS-CoV-2. Розробляли прототипи імунізації, пов’язані з вірусом MERS. Ми три роки тому знали, що коронавіруси є одним з найбільш небезпечних збудників! Виявляється, що коли вірус руйнує клітини, то він зв’язується з епітеліальними клітинами (шар клітин, що вистилає поверхню. – Ред.) і фактично руйнує той бар’єр, який розділяє різні середовища, для товстої шкіри це не проблема, але повітря в легенях і кров розділяють лише два дуже тонкі шари епітеліальних клітин, і якраз їх і руйнує вірус. Бактерії з повітря отримають доступ до тканин організму і процвітають. Організм залучає важку артилерію – нейтрофільні гранулоцити, для боротьби з патогенами. Нейтрофіли пробують їсти бактерії, але шанси не рівні і вони використовують останню лінію захисту – викидають свій вміст у формі пасток з безліччю руйнівних ензимів на поверхні (згадайте колючий дріт над мінним полем). І оці нейтрофіли, що утворюють нейтрофільні пастки – це є механізм захисту наших поверхонь. Вони є на поверхні наших очей, слизових оболонок та проток (підшлункова залоза дуже короткою протокою з’єднана із кишківником, повних бактерій, - потрібно недопустити кишкову мікрофлору в цей орган), вони є в нашій крові, їх є дуже багато. І коли вони бачать наслідки дії коронавірусу, вони просто скаженіють. Один з їхніх ефектів – гіперактивація із закупорка судин, ми описали ще в 2017-му році в журналі Science, як результат системного запалення.

- Як ці дослідження допоможуть у лікуванні COVID-19?

Є засоби в сучасній медицині для корекції цих станів. Ми зможемо написати протоколи чи підготувати шляхи, які би дозволили лікарям зрозуміти цей процес, а отже зрозуміти коли призначати той чи інший вид терапії. Виявити пацієнтів з наслідками саме цих патологій і надати кваліфіковану терапію через їх відновлення. Вважаю, що це доволі реалістично. У нас багато хворих від появи хвороби починають пити метилпреднізолон чи інші кортикостероїди, хоч лікарі їх чітко попереджають, що цього робити не потрібно. Адже імуносупресори на цій стадії лише зашкодять, не дозволять викликати важку артилерію, загарбники матимуть час на проникнення на нашу територію.

Пандемія – це наслідок безвідповідальності людини

- Як вважаєте, коронавірус через його дивну дію штучно вироблений?

Він такий, тому що ми просто з ним не стикалися. Є багато інших коронавірусів і ми з ними уже мали справу. Ми хворіємо різними застудами – і це нашу імунну систему тренує. Натомість цей вірус є комбінацією різних компонентів, яких ми ніколи не бачили. Колись я мав можливість жити в Китаї. Якщо ви побуваєте на їхніх ринках (або пошукаєте відоме відео на Ютубі), то ви зрозумієте що вам не потрібно ніякої біологічної лабораторії, щоби створити цей вірус. Там в одному ряду будуть продаватися сушені кажани, копчені змії, сирі. Ще якісь компоненти дуже різних тварин. І зрозуміло, що люди, які їх продають, чи тварини які звезені на ринок звідусіль, можуть заразитися вірусом від чогось одного, вірусом від чогось іншого. Якщо в такому організмі є два віруси чи три віруси, відбувається зміна їхніх компонентів, вони обмінюються ними і утворюється щось нове. Вірус – це дуже проста частинка серед біологічних об’єктів. Але вона надто складна, щоб її можна було штучно зробити. І тому малоймовірно, що це є штучний продукт (хоча подібне змішування вірусів і могло мати місце в лабораторії з метою певних тестувань). Є вже багато доказів, що ця проблема почалася набагато раніше, ніж про це нам говорять офіційні джерела. Думаю, що це є наслідок безвідповідального ставлення людини до поводження з біологічними об’єктами. - Чому коронавірус так стрімко розійшовся світом? Це не є якась проблема, яка щойно виникла. Ще за 5 років до пандемії, я чув лекцію про перенаселення. Один шановний пан казав, що ніякого перенаселення планети не буде, тому що РНК-ові віруси, які передаються повітряно-крапельним шляхом, не дозволять нам, людям, захопити всю планету. У цьому і криється вся відповідь. РНК-віруси не мають механізму корекції помилок генетичної інформації, і як наслідок – там величезна частота мутацій. Повітряно-крапельний шлях передачі, коли ми видихаємо мільярди мікрочастинок, – це здатність до їхньої швидкої зміни, що забезпечує два фактори контагіозності (заразності). Іншим чинником, чому розійшовся цей коронавірус по світу, є самі люди: наші подорожі, лоукости. Дешеві авіаподорожі зробили їх масовими – це збільшує фактор ризику. Ми можемо поїхати спокійно в один куточок світу, потім – в інший, зустрічатися в великих хабах, з мільйоном людей, і це було нормальним стилем життя. Ми самі створювали умови для того, щоби цей вірус поширювався. Кожен чинник є фактором ризику, коли ви їх перемножите між собою, то побачите загальний результат – і це призводить до таких наслідків.

Більшість дітей в наших школах вже мають антитіла

- Що відомо про ліки від Covid-19?

Наскільки мені відомо, один з препаратів на останній стадії дослідження. З ліками набагато складніше, ніж з вакциною. Тому що є випадки, коли ефект від ліків виявлялися дуже віддалено. І до цього треба підходити обережно. Наразі ці препарати є лише підтримуючими, тобто анти-SARS-CoV-2-коронавірусних препаратів доступних немає, є препарати проти реплікації вірусів, але думаю, що скоро ця проблема буде вирішена. Чи будуть доступні в Україні? Скоріш за все так, тому що багато патентних законодавств дозволяють використовувати препарати, які розроблені, в екстрених ситуаціях для збереження людських життів без сплати патентних зборів. - Чому у пацієнтів із залежністю (від алкоголізму, наркоманії, курців) не виникає надскладного «ковіду»? З моєї точки зору, це дуже легко пояснити, так само як, чому в основному наслідки вакцинації (а це те саме введення вірусних матеріалів) виявляються в молодих жінок. А тому що в жінок є набагато сильніша імунна система, ніж в чоловіків, які живуть на 5 років менше. Люди вмирають не від самого коронавірусу, а від цитокінового шторму і гіперреакції організму на ушкодження тканин коронавірусом. Тобто, якщо у вас набагато сильніша імунна система, ваша гіперреакція на цей вірус буде набагато потужнішою, і це є ушкоджуючим фактором. А цей контингент людей (із залежністю. – Ред.) вони не мають дуже сильної імунної відповіді, в них ця реакція гіперчутливості не розвивається. Я думаю, що це найпростіше пояснення. Вірус уражає всіх людей, знову ж таки, не зрозуміло: чому у багатьох дітей це відбувається абсолютно безсимптомно. Адже більшість дітей в наших школах вже мають антитіла. - Як науковці вивчали наявність антитіл у школярів? Ми перевіряли вибірково дуже багато дітей в школах, вони мають антитіла. Це означає, що вони безсимптомно контактували. Цілком логічно, якщо вчитель захворів, а діти сидять в одному приміщенні, по 30 дітей – в класі, тому в них в основному реакція і розвивається. Ми розробили дуже простий тест на виявлення антитіл до вірусу в слині: берете валик стоматологічний, і з рота дитини маєте слину. В ній можна визначити антитіла класу імуноглобуліну IgG до вірусу. Ми навіть отримали для цього підтримку від Національного фонду досліджень України і таким чином змогли продіагностувати дуже багато людей. В основному діти в школах мають антитіла, не кажу, що – всі. Це означає, що вони контактували із збудником.

В Україні дуже малий відсоток людей, які вірять у користь вакцини

- Які зараз мутації коронавірусу є небезпечними?

Мутації виникають завжди, і вони будуть виникати. Ми ніякого впливу на це не маємо, окрім зменшення числа вірусних інфекцій. Як це можна побороти? Якщо ми утворимо колективний імунітет, а деяким державам це вже вдалося зробити, тому що у них щеплені понад 70%, тож ця захворюваність не стає масовою, і відповідно, мутації будуть локалізовані. Вони будуть виникати, але вони будуть в якісь певній конкретній ділянці, і з ними буде легше боротися. На даному етапі в нас вже є велика кількість вакцин, є всі засоби. А в Україні, на жаль, дуже малий відсоток людей, які вірять, що вакцини є корисними. Це створює негативний вплив, але зверніть увагу на прогресивні країни, які мають високий рівень доходу, високу тривалість життя, високий ВВП на душу населення. Питання вакцинуватися – в них не стоїть взагалі, це нормальна побутова річ, така ж сама як ходити в садочок, оформити страхівку, тощо. І це дуже правильно. Вважаю, якщо ми дійдемо до цього, то зможемо подолати вірус. Звичайно, що він буде давати якісь впливи, звичайно, що він повністю не зникне, але він стане однією з тих буденних речей, як наприклад кір. - Чи буде четверта хвиля Covid-19? У світі не буде, скоріше за все, тому що є країни, в яких вже є достатній рівень захисту. Але є країни, де цього захисту немає. Чи буде в Україні наступна хвиля? Це складне питання. Все залежить від нас. Якщо ми будемо вакцинуватися, бо інших шляхів подолання наразі немає, то є надія, що четверта хвиля нас омине.

Жанна Ліщенко

 

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"