![Вакцинація вагітних. Коли і чим захиститися від ковіду Вакцинація вагітних. Коли і чим захиститися від ковіду](https://nta.ua/public/storage/image/news/mqYh9tSLWcFY0elgSkj10BBEzI5hpWzHbUXtQmzq.jpg)
Минулого тижня країну сколихнули трагічні випадки у Львові та Харкові: від COVID-19 померти три породіллі. Коронавірус забирає життя молодих вагітних ще з початку пандемії. В крайніх випадках жінки не були вакцинованими. Про те, чому вагітні жінки відмовляються від вакцинації, чи безпечно робити їм щеплення проти COVID – читайте у матеріалі NTA.
Смертельний COVID
29 вересня у Харкові внаслідок ускладнень COVID-19 померла породілля. У жінки було тотальне 100% ураження легенів. Незадовго до трагедії медики провели інфікованій кесарів розтин - її дитину вдалося врятувати. Щеплення проти коронавірусу жінка не робила. За словами її рідних, коли жінка завагітніла, то вакцинація в Україні була лише на старті. Наступного дня, 1 жовтня, стало відомо про смерть ще одієї породіллі у Харкові. На лікування у відділення Харківської обласної клінічної лікарні вагітна поступила ще 18 вересня. Жінці, зважаючи на її стан, зробили кесарів розтин на 33 тижні вагітності. Зараз дитина перебуває під наглядом лікарів. Цього ж дня трагічний випадок стався і у Львові. З підтвердженим діагнозом СOVID-19 померла 28-річна породілля, у якої була тяжка форма вірусної двобічної пневмонії з набряком альвеол легень. За пів години до зупинки серця в жінки внутрішньоутробно на 28 тижні вагітності помер і плід. Молода породілля також не була вакцинована проти COVID. Генеральний директор Центру легеневого здоров’я у Львові Любомир Рак розповів у коментарі для NTA, що зараз на лікуванні у закладі перебуває 18 вагітних жінок із коронавірусом. Усі вони, за його словами, не вакциновані.
«Від кінця серпня і до вересня виписано 12 жінок. У нас всі з коронавірусними пневмоніями і всі вагітні невакциновані проти коронавірусу», - зауважив він.
Вагітні – більш вразливі до COVID
У Перинатальному центрі вагітні із COVID-19 також невакциновані, розповідає Олександр Сімкін, заступник директора з медичної частини Львівського обласного клінічного перинатального центру.
«Було дві вагітні з підтвердженим коронавірусом, одну перевели. У нас жінки не вакциновані. Під час вагітності знижується імунітет, відповідно можна вважати, що вагітні є більш вразливі», - додав він.
За його словами, протипоказів для щеплення немає після 12 тижнів. До цього часу бажано не вакцинуватись, «тому що йде закладка органів плоду», зазначив Олександр Сімкін. За даними ВООЗ, вагітні мають підвищений ризик тяжкої форми коронавірусу. Захворювання підвищує ймовірність передчасних пологів, а новонароджені часто потребують інтенсивної терапії. Тому організація відносить їх до групи ризику та рекомендує вакцинувати вагітних на рівні з медперсоналом, громадянами похилого віку та людьми із хронічними хворобами. Утім, в Україні пріоритетною є вакцинація саме вагітних медичних працівників та вакцинація вагітних з супутніми патологічними. Виконавчий директор ГС "Коаліція за вакцинацію" та позаштатний експерт ЦГЗ МОЗ Тимофій Бадіков розповідає, що COVID-19 є небезпечним для вагітних, тому вони входять до групи ризику. За його словами, якщо вагітна жінка захворіє, то це є і навантаження на дитину. Тому експерти рекомендують вакцинуватися, щоб у разі інфікування коронавірусом, перебіг хвороби був у легкій формі і не призводив до госпіталізації.
«Для них вакцина потрібна, бо вони – у групі ризику. Це є рекомендації міжнародних і національних експертів, і МОЗ, і ЦГЗ. Тут я би звернувся до усіх гінекологів, які породжують міфи серед вагітних, бо це призводить до втрати життів. Хотілось щоб медична спільнота, яка консультує жінок, черпала інформацію доказову та з надійних джерел», - зауважив він.
Важливе про щеплення вагітних
Протипокази для вакцинації
Тимофій Бадіков наголошує, що протипоказів до вакцинації є небагато, і стосуються вони не лише вагітних. Протипоказом вважається алергічна реакція, яка виникла після попередньої вакцинації. Також протипоказано вакцинувати, якщо людина перебуває у процесі лікування, яке пригнічує імунітет.
«Якщо після вакцинації є температура або біль у місці введення, то це не протипоказ, а нормальна реакція», - зазначив експерт.
Крім того, робити щеплення вагітні можуть у будь-який час, пояснює Тимофій Бадіков. «В принципі можна у будь-який час вакцинуватися, тим більше, коли зараз бачимо спалах захворювання, то краще це зробити якнайшвидше. Зараз йде спалах захворюваності і чекати 12 тижнів не потрібно», - зауважив Бадіков .
Яким препаратом вакцинувати вагітних
Позаштаний експерт ЦГЗ розповідає, що вакциною Pfizer рекомендують вакцинувати саме людей з груп ризику.
«Щодо вакцин для вагітних, то це стосується загалом груп ризику, зокрема, і старших людей, людей з хронічними захворюваннями. Справді вакцина Pfizer для них може бути актуальна. Але можна використовувати і будь-яку вакцину», - додав він.
Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики підтвердила, що при виборі препарату для щеплення вагітних надавати перевагу потрібно вакцинам на платформі мРНК. Йдеться про вакцини Pfizer і Moderna. Цю інформацію в одному з інтерв’ю підтвердив головний санітарний лікар Ігор Кузін. За його словами, «ми точно знаємо, що щеплення вагітних вакциною CoronaVac є нерекомендованим, тому що немає доказової бази, не було проведено досліджень». Натомість вакцина від Pfizer може бути рекомендована. «І тут уже рішення лікаря: або призначати, або не призначати. Лікар має оцінити співвідношення користі та ризику», ㅡ сказав Кузін.
Міфи серед вагітних
У мережі поширюється твердження, що нібито вакцина Pfizer/BioNTech навчить імунну систему організму атакувати білок синцитин, який бере участь у формуванні плаценти, а це, своєю чергою, призведе до безпліддя в жінок. У МОЗ запевняють, що це міф. У міністерстві пояснюють, що дослідження на понад 35 000 вагітних, яких щепили проти COVID-19 мРНК-вакцинами, засвідчили, що немає жодних доказів того, що вакцини можуть нашкодити вагітній або плоду.
«Наявні антиковідні вакцини не містять живого мікроорганізму та в дослідженні на тваринах не було виявлено негативного впливу на перебіг вагітності», - зазначили у МОЗ.
Також у соцмережах поширювалась інформація про ризик викиднів після щеплення, посилаючись на дані організацій моніторингу вакцин. У ці системи кожен може вносити дані про свої симптоми або стан здоров'я. У ній справді були повідомлення про викидні, але доказів того, що її спричинило щеплення, немає. Натомість дослідження показали, що статистика викиднів серед щеплених жінок не відрізняється від загального показника - 12,5%. Експерт Тимофій Бадіков також зауважив, що вакцини пройшли три фази досліджень. Всі вони є випробувані та рекомендовані ВООЗ, тому не можуть впливати на безпліддя. Головний міф, як зауважив Бадіков, – це те, що вакцинація може нашкодити дитині. «Але насправді вони можуть нашкодити плоду, якщо захворіють. Це великий міф, що вакциною можна нашкодити дитині», - додав він. Валерія Рабінович
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"