Нещодавно Європейський Союз виключив Україну із «зеленого» списку подорожей, утім, повної заборони на туристичні поїздки не буде. Європейські країни самі вирішуватимуть: зберігати для мандрівників умови в’їзду чи посилювати. Наразі українці можуть полетіти до 20 країн ЄС, які не вносили нашу країну до «червоного» списку. NTA склав перелік країн, куди українці зможуть поїхати у мандри.
Кіпр
Це перша країна, яка зберегла умови в’їзду для українців. Аби потрапити до країни, туристам доведеться зробити ПЛР-тест або вакцинуватися проти COVID. Також усім пасажирам необхідно пройти реєстрацію на платформі CyprusFlightPass за 48 годин до вильоту. Умови в’їзду Вакциновані пасажири, що мають чинний сертифікат міжнародного зразку можуть подорожувати в Республіку Кіпр без додаткових тестів. Перед поїздкою копію сертифіката про щеплення (англійською мовою) потрібно завантажити на платформі Cyprus Flight Pass за 48 годин до вильоту, а також вказати дані про вакцинацію. Невакцинованим пасажирам необхідно мати негативний результат ПЛР-тесту, зробленого в сертифікованій лабораторії на території України протягом 72 годин до вильоту. Відразу після прильоту до Кіпру, в аеропорту, невакциновані пасажири мають зробити ще один тест. Його результат буде доступний онлайн вже через три години.
Естонія
Другою країною ЄС, яка не закрила кордони для українців, стала Естонія. Країна зберегла всі можливості подорожей лише для тих громадян, які пройшли повну вакцинацію проти COVID-19. Усі вакцини, що офіційно використовуються в Україні, наразі приймаються Естонією:
- Comirnaty (BioNTech/Pfizer)
- AztraZeneca/ Vaxzevria/Covishield
- CoronaVac
Хорватія
Хорватія також залишається відкритою для українців за тих самих умов. Українці можуть здійснити поїздку до Хорватії з одним із таких документів:
- документ, який підтверджує негативний ПЛР-тест, зроблений не пізніше 72 годин з моменту тестування до моменту перетину хорватського кордону
- швидкий тест на антиген, зроблений не пізніше 48 годин до моменту перетину кордону;
- сертифікат про щеплення, який свідчить, що особа вакцинована двома дозами вакцини від Covid-19 (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sinopharm) не пізніше 14 днів від моменту в’їзду в Хорватію;
- медична довідка про те, що особа одужала від COVID-19 і отримала одну дозу вакцини протягом 8 місяців від зараження вірусом
Якщо у мандрівника немає одного з цих документів, то в’їзд до Хорватії можливий за умови перебування на самоізоляції до здачі тестів на території країни за свій кошт.
Нідерланди
Як передає українське міністерство закордонних справ, з 11 листопада 2021 року Україна увійшла до переліку «територій дуже високого ризику» (very high-risk area). Відтак, на територію Нідерландів можуть потрапити лише повністю вакциновані українці. Загалом мандрівнику необхідно мати такі документи:
- роздруковану і заповнену «Декларацію про вакцинацію від COVID-19» (https://bit.ly/vaccine_declaration);
- негативний результат тесту на COVID-19
- сертифікат вакцинації;
- підтвердження зворотного рейсу.
Мандрівник має бути щеплений вакциною, схваленою Європейським агентством з лікарських засобів (EMA) або Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). Декларацію про вакцинацію мають заповнити всі мандрівники від 12 років, які прибувають з-поза меж Шенгенської зони. Діти віком до 18 років, які подорожують з вакцинованими батьками, звільняються від цієї вимоги, але повинні мати негативний результат тесту на COVID-19. Сертифікати вакцинації, згенеровані в застосунку «Дія», визнаються Нідерландами та можуть використовуватися для в’їзду в країну.
Чехія
В’їзд до Чехії дозволено українцям, які пройшли повний курс щеплення Vaxzevria (AstraZeneca), Spikevax (Moderna), Comirnaty (Pfizer/BioNTech), Janssen, Covishield), за умови, що після вакцинації другою дозою минуло щонайменше 14 днів. Підтвердити вакцинацію під час прикордонного контролю мандрівники можуть українським міжнародним ковід-сертифікатом, сформованим у мобільному додатку «Дія» (з QR кодом), його паперовим аналогом (з QR кодом) або сертифікатом, виданим в країні ЄС. Перед в’їздом до Чехії потрібно також обов'язково заповнити в’їзний формуляр та отримати його на електронну пошту, щоб згодом у роздрукованому або збереженому на мобільному пристрої форматі показати під час прикордонного контролю. Обов’язковою умовою для безвізової поїздки також є наявність закордонного біометричного паспорту та медичного страхування на термін поїздки.
Австрія
В’їзд без реєстрації та без карантину для українців можливий з сертифікатом про повну вакцинацію проти COVID-19. Після останньої вакцинації має пройти 14 днів. Також можливий в’їзд для громадян, які перехворіли на коронавірс і можуть це підтвердити. Для цього необхідно мати медичну або офіційну довідку про те, що інфекція була подолана за останні 180 днів, чи медичну або офіційну довідку від лікаря, оформлену англійською або німецькою мовами. Сертифікати вакцинації у додатку “Дія”, паперові сертифікати з порталу “Дія” з QR-кодом та паперові свідоцтва від сімейного лікаря визнаються австрійською стороною.
Данія
Данія з 25 жовтня 2021 вимагає дійсний Covid-сертифікат ЄС про вакцинацію. Сертифікат, згенерований з порталу «Дія», країна також приймає. Сертифікат має підтверджувати одужання від Covid-19 або повну вакцинацію від Covid-19 (Comirnaty/Pfizer-BioNTech, Janssen/Johnson & Johnson, Spikevax/Moderna, Vaxzevria/Oxford–AstraZeneca). Документ у вигляді QR-коду можна використовувати у мобільному додатку або надрукований на папері. У разі відсутності сертифікату мандрівнику доведеться зробити тест на Covid-19 упродовж 24 годин після прибуття до Данії та самоізолюватися на 10 днів. Самоізоляцію можна припинити після негативного тесту на Covid-19, зробленого не раніше, ніж на четвертий день після в’їзду.
Бельгія
Подорожі з України до Королівства Бельгія дозволені незалежно від мети поїздки, але лише за умови наявності сертифікату про повний курс вакцинації від COVID-19. У разі відсутності сертифікату про повну вакцинацію, потрібно мати негативний ПЛР-тест та сертифікат про «важливість» поїздки, виданий дипломатичною або консульською установою Бельгії. Також для перетину кордону потрібно мати:
- чинний біометричний паспорт
- документальне підтвердження мети поїздки (картку резидента країни Євросоюзу або посвідку на проживання, резервування готелю, запрошення бізнес-партнера та інше);
- підтвердження фінансової спроможності;
- поліс медичного страхування, який визнається на території країн Євросоюзу.
Також необхідно заповнити заздалегідь форму Passenger Locator Form (PLF). Після цього на електронну пошту буде надіслано QR-код. Його також можна буде роздрукувати. Додамо, що така форма має бути заповнена кожною особою, віком від 12 років.
Ірландія
Аби потрапити в Ірландію, потрібно мати один із таких документів:
- COVID-сертифікат про повну вакцинацію
- документ, який підтверджує одужання від COVID-19 протягом останніх 180 днів.
- результат негативного ПЛР-тесту, зробленого протягом 72 годин до прибуття (турист не зможе в’їхати в країну з тестом на антиген)
- паперове свідоцтво ВООЗ (жовтий сертифікат), виданий сімейним лікарем
Додамо, що Ірландія визнає електронні та паперові сертифікати із порталу «Дія». Додатковий ПЛР-тест після прибуття не потрібен. Також з 14 липня 2021 року всі мандрівники мають обов’язково заповнити перед приїздом до Ірландії онлайн форму контактних даних.
Швеція
З 17 вересня до Швеції можна потрапити з цифровим COVID-сертифікатом та без негативного результату тесту на COVID-19. Проте негативний ПЛР-тест або тест на антиген, зроблений за 72 години до прибуття, потрібен для тих туристів, які не мають документа про вакцинацію. Тест на Covid-19 можна зробити в аеропорту Арланда.
Франція
До Франції можуть в’їжджати особи, які мають повну вакцинацію проти ковіду (Pfizer/Comirnaty, Moderna, AstraZeneca/Vaxzevria/Covishield і Jansen/Johnson & Johnson). При цьому, вакцинація вважається повною, якщо минуло 28 днів з часу щеплення вакциною Janssen і 7 днів з часу другої дози у разі вакцинації іншими вакцинами. Для контролю на кордоні вимагають COVID-документ, а також заповнити заяву про відсутність симптомів Covid-19 та/або про відсутність контактів з особами, що захворіли на Covid-19. Усі правила поширюються на неповнолітніх дітей, незалежно від того, вакциновані вони чи ні. Якщо громадянин України не пройшов вакцинацію, то може в’їхати до країни при умові наявності документу, що підтверджує «нагальну необхідність» в’їзду до Франції, а також за наявності ПЛР-тесту, зробленого не більше ніж за 72 годин або тесту на антиген, зробленого не раніше, ніж за 48 годин до в’їзду. Після цього особа має пройти тест на антиген вже в аеропорту Франції та відправитися на 10-денну самоізоляцію. Які документи визнає Франція:
- роздрукований документ з QR-кодом із «Дії»
- цифровий документ з QR-кодом із «Дії»
- паперове свідоцтво ВООЗ (жовтий сертифікат), видане сімейним лікарем.
Зауважимо, що у Франції вхід до публічних місць (музеї, театри, стадіони, ресторани, бари і т.д.), а також при подорожах на довгу відстань громадським транспортом (залізницею, літаком, автобусом) дозволено за умови санітарної перепустки (рass sanitaire). Українські туристи можуть користуватися цифровими сертифікатами.
Словаччина
Для в’їзду у Словаччину українці мають бути повністю вакциновані. Окрім COVID-картки ЄС або сертифікату про щеплення, сертифікати інших країн також визнаються, в тому числі в додатку «Дія». Після останньої дози вакцини має пройти щонайменше 14 днів. Для в’їзду всі особи віком від 12 років зобов’язані зареєструватись за посиланням, підтвердити реєстрацію на кордоні. У разі прибуття на територію Словаччини повітряним транспортом, особа також повинна до виїзду заповнити форму за посиланням. Які вакцини визнає Словаччина: Pfizer, Moderna, AstraZeneca (нова назва Vaxzevria), Johnson & Johnson/Janssen, Covaxin (від індійської компанії Bharat Biotech), Sinopharm, Sinovac – CoronaVac. Вимоги до сертифікату вакцинації: англійською, словацькою чи чеською мовами, у паперовому варіанті чи на цифрових носіях або паперове свідоцтво ВООЗ, видане сімейним лікарем. Усі невакциновані особи повинні піти на 10-денну самоізоляцію, яку можна припинити, отримавши негативний результат ПЛР-тесту на 5-й день.
Іспанія
Іспанія наразі дозволила українцям в’їжджати до країни з негативним тестом на коронавірус. Утім, країна, ймовірно, з 30 листопада вийде з переліку країн, на які не поширюються загальні обмеження щодо правил прикордонного контролю, що затверджений Наказом МВС Іспанії INT/1159/2021. Після цього в’їхати до країни зможуть лише вакциновані українці. Також перед прибуттям до Іспанії потрібно завчасно заповнити формуляр санітарного контролю. Отриманий після заповнення форми QR код потрібно зберегти і надати на вимогу представників компанії перевізника перед посадкою, а також служб санітарного контролю в пункті пропуску в порту або аеропорту. Іспанія визнає всі вакцини, які використовують в Україні.
Греція
Українським туристам доведеться мати один із таких документів, аби перетнути кордон і потрапити до Греції:
- сертифікат про щеплення (днів з часу повної вакцинації має пройти щонайменше 14 днів)
- негативний результат ПЛР-тесту на корона вірус , який зроблений не раніше ніж за 72 години (рахуючи від часу взяття забору до прибуття на пункт пропуску в Грецію).
- негативний результат тесту на антиген, який необхідно зробити не раніше ніж за 48 годин до прибуття
- довідку (сертифікату) про перенесену коронавірусної хвороби, видану через 30 днів після дати першого позитивного тесту
Також потрібно обов’язково заповнити спеціальну форму PLF за 24 години до перетину кордону (travel.gov.gr); Вакцини, які визнає країна: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca / Oxford, Novavax, Janssen, Sinovac Biotech, Cansino Biologics, Sinopharm та інші. Додамо, що пасажири також можуть мати при собі в цифровій або надрукованій формі європейський сертифікат Covid-19 , а також цифрові сертифікати третіх країн, в тому числі у додатку «Дія». Кожному туристу після прибуття в Грецію, незалежно від наявності у нього вищевказаних свідоцтв, буде проведено експрес-тестування. У разі відмови громадянина від проходження тесту, компетентні органи мають право заборонити в’їзд в країну.
Латвія
Перед прибуттям до Латвії потрібно заповнення анкети на сайті covidpass.lv (не раніше, ніж за два дні до приїзду до ЛР ). В’їзд до Латвії з метою туризму дозволено громадянам України, які мають COVID-сертифікати про повну вакцинацію. Сертифікат дійсний як в електронному, так і паперовому вигляді у додатку «Дія». Туристи із сертифікатом не підлягають 10-денній самоізоляції та звільнені від тестування на COVID-19 перед та після прибуття до Латвії.
Італія
Наразі одна з найбільш відвідуваних країн цієї осені умови в’їзду для українців також не змінила. Щоб відправитись на канікули в Італію, туристу потрібно:
- Заповнити до прибуття онлайн форму санітарного контролю Passenger Locator Form
- Мати негативний результат молекулярного або антигенного тестування на Covid-19, який має бути зроблений, не більше ніж за 72 години до приїзду;
- Отримати «зелений» сертифікат (Green Pass) європейського зразка про завершення повного курсу вакцинації (Pfizer, Johnson and Johnson, Moderna, AstraZeneca).
, громадяни можуть в’їхати до Італії з довідкою про негативний результат молекулярного або антигенного тестування на Covid-19 (зроблений, не більше ніж за 72 години до приїзду). Після цього доведеться самоізолюватися протягом п’яти днів.
Польща
Перетнути кордон Польщі та не проходити карантин зможуть ті мандрівники, які:
- пройшли повний курс вакцинації, після якого минуло 14 днів, та мають цифровий COVID-сертифікат.
- є дітьми до 12 років, які подорожують під опікою дорослих, щеплених проти COVID-19;
- були інфіковані вірусом SARS-CoV-2 та одужали не раніше ніж за 6 місяців до дня перетину кордону Польщі. Такі особи повинні показати документ, що підтверджує факт захворювання польською або англійською мовою (європейський цифровий сертифікат COVID)
Крім того, з 17 липня 2021 року всі особи, що прилітають до Республіки Польща, повинні перед вильотом заповнити карту місцезнаходження мандрівника (eKLP) в електронному вигляді.
Угорщина
Натомість в Угорщину громадяни України можуть потрапити без обов’язкової вакцинації. Проте для в’їзду авіаційним транспортом потрібно мати негативний ПЛР-тест, отриманий не пізніше 72 годин на момент в’їзду, або український чи угорський сертифікат про повну вакцинацію Також необхідно мати такі документи:
- біометричний паспорт/віза
- медична страхівка, яка діє на території Європи
- фінансове забезпечення
Негативний тест на антиген не приймається. Після прибуття в Угорщину додаткових ПЛР-тестів робити не потрібно.
Португалія
Із 29 жовтня в’їзд українцям у Португалію (в тому числі на Мадейру та Азорські острови) будь-яким транспортом дозволений, також дозволені туристичні подорожі. Водночас, туристам доведеться мати один з таких документів (крім дітей до 12 років):
- європейський COVID-сертифікат (в паперовому або в електронному варіанті),
- український сертифікат про повний курс щеплення вакциною Janssen, AstraZeneca, Moderna або Pfizer.
- цифровий сертифікат про одужання, згенерований в додатку «Дія» (з QR кодом, в паперовому або в електронному варіанті)
- довідка з негативним результатом ПЛР-тестування на COVID
- довідка про результати швидкого тесту на антиген (не більше ніж за 48 годин до подання довідки)
, виданий українськими медичними закладами, засвідчений печатками та штампами медичних центрів, в тому числі «жовті / зелені сертифікати», оформлений сімейним лікарем, без цифрового сертифікату в додатку “Дія”, не приймається. Всі пасажири, які прибувають на територію Португалії, повинні заповнити форму на сайті після здійснення “check-in” на рейс та до посадки в літак. Для прибуття на острови архіпелагу Мадейра всі пасажири, незалежно від країни вильоту, повинні заповнити онлайн форму на платформі www.madeirasafe.com. Також є обов’язковим повторне тестування. Від повторного тестування звільняються пасажири, які мають:
- довідку з результатами тестування на COVID-19, яка оформлена в авторизованому медичному закладі відповідно до вимог ЄС
- діти до 11 років, за умови відсутності у них ознак хвороби
- особи, які отримали повний курс вакцинації від коронавірусу та мають відповідний сертифікат
- особи, які мають документ, що хворіли на коронавірус в період не більший ніж 180 днів до прибуття на Мадейру та повністю одужали
Для прибуття на Азорські острови туристи мають заповнити онлайн форму, а також є обов’язковим повторне тестування. Список осіб, від яких не вимагатимуть повторного тестування, вказаний вище.
Фінляндія (до 28 листопада)
Українці, які пройшли повний курс вакцинації проти COVID-19, звільняються від обов’язкового тестування та проходження карантину за умови, що від дати отримання другої дози вакцини пройшло 7 днів. Фінляндія визнає такі вакцини:
- Comirnaty (Pfizer-BionTech)
- Spikevax (Moderna)
- Vaxzevria (AstraZeneca)
- Janssen (Johnson&Johnson)
- Sinopharm
- COVISHIELD
- CoronaVac
Сертифікат, що підтверджує повну вакцинацію, має бути перекладений англійською мовою. Громадяни України, які не мають пової вакцинації, під час перетину державного кордону Фінляндії мають надати один із таких документів:
- сертифікат, що підтверджує отримання першої дози вакцини. При цьому обов’язковим є проходження ПЛР-тесту через 72 годин після прибуття до Фінляндії.
- сертифікат, що підтверджує негативний результат ПЛР-тесту, зроблений в Україні не пізніше ніж за 72 години до перетину кордону. Обов’язковим є проходження ПЛР-тесту через 72 годин після прибуття до Фінляндії.
- Без наявності зазначених вище документів або за наявності підтвердження про те, що особа перехворіла на Covid-19, громадяни України мають зробити ПЛР-тест на прикордонному пункті контролі. Також обов’язковим є проходження ПЛР-тесту через 72 годин після прибуття до Фінляндії.
Проходження двох ПЛР-тестів після приїзду до Фінляндії є безкоштовним для усіх мандрівників. Запис на ПЛР-тест можливий через сайт. Додамо, що такі умови в’їзду діятимуть лише до 28 листопада 2021 року.
Закриті кордони для українців
Тим часом три європейські країни все ж вирішили змінити для українців правила в’їзду, а деякі повністю закрити кордони навіть з повною вакцинацією проти ковіду. Йдеться про Болгарію, Мальту та Німеччину. Так, потрапити з 10 жовтня до Німеччини можна лише у разі гострої потреби або за наявності сертифікату про повну вакцинацію від Covid-19. Вакцинація останньою дозою має бути здійснена мінімум за 14 днів до в”їзду. Утім, Німеччина ввела жорсткі умови для країн, які перебувають «у зоні підвищеного ризику». Зокрема, у цьому списку зараз перебуває й Україна. Тому мандрівники, які протягом 10 днів до в’їзду в Німеччину перебували в «зоні підвищенного ризику», повинні перед прибуттям до Німеччини зареєструватися на сайті: www.einreiseanmeldung.de, а також відразу після в’їзду відправитися на домашню ізоляцію. Натомість Болгарія внесла Україну у «червону» зону ще 26 жовтня. Потрапити до країни зможуть лише особи зі статусом постійного та довгострокового проживання на території Болгарії і члени їхніх сімей. Для них також є обов’язковим наявність COVID-сертифікату ЄС чи документ про перенесення хвороби з негативним результатом ПЛР-тесту. Мальта також повністю закрила для українців кордони навіть із повною вакцинацією. Для в’їзду до країни необхідно отримати спеціальний дозвіл служб охорони здоров’я Мальти, який видається за виняткових обставин.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"