Цього року Україна вперше подала три номінації на включення до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО: українську писанку, кобзарсько-лірницькі традиції та вишивку «білим по білому». Про це повідомило Міністерство культури й інформаційної політики України. Дві категорії розглядатимуть наступного року – це міжнародна номінація до Репрезентативного списку, яку підготовили спільно з Естонією, «Українська писанка: традиція і мистецтво», а також номінація до Реєстру належної практики охорони «Практика з охорони кобзарсько-лірницької традиції». Номінацію «Технологія виконання вишивки «білим по білому» Решетилівки Полтавської області» розглянуть 2025-го року. Натомість писанки та кобзарство можуть потрапити до списку ЮНЕСКО наприкінці 2024-го року. Міністр Олександр Ткаченко сподівається на ухвалення перших двох номінацій наприкінці наступного року.
«Таке рішення покаже, що українська спадщина є джерелом незламності та мужності народу в боротьбі за незалежність і майбутнє», – зазначив він.
Мінкульт нагадав, що в списку ЮНЕСКО вже є Петриківський живопис, косівська кераміка і кримськотатарський орнамент Орнек і знання про нього. Писанка – традиційний оберіг, писаний на сирому яйці, вкритий восковими візерунками, які виконують писачком і зафарбовують природними фарбниками. Такі фарбники відварювали у давнину з рослин. Найдавнішим писанкам, які виявили на Рівненщині, майже тисяча років. Це чотири фрагменти глиняних виробів, їх зберігають в обласному краєзнавчому музеї. Кобзарсько-лірницька традиція – частина української музично-словесної спадщини, носіями якої в минулому були мандрівні незрячі співці та музиканти – кобзарі, лірники, бандуристи, – а зараз її відроджують сучасні музиканти. Техніка вишивки білими нитками по білій тканині походить зі селища Решетилівка на Полтавщині. Там же діє єдиний в Україні центр вишивки та килимарства. Нагадаємо, що на п’ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини 1-го липня минулого року елемент «Культура приготування українського борщу» внесли до списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує негайної охорони. На реставрацію церкви Святого Юра в Дрогобичі з обласного бюджету виділили 3 мільйони гривень. Храм, який входить до спадщини ЮНЕСКО, розпочали відновлювати 2012-го року, з того часу поетапно відновлюють частини храму. Зараз реставрують галерею.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"