середа, 22 січня, 2025
НТА > НОВИНИ > Російські «Ланцети»: австрійський аналітик про те, наскільки грізними є ці дрони-камікадзе

Російські «Ланцети»: австрійський аналітик про те, наскільки грізними є ці дрони-камікадзе

Чи справді «Ланцет-3» є наскільки ефективним і точним, як про це кажуть самі росіяни

Російські «Ланцети»: австрійський аналітик про те, наскільки грізними є ці дрони-камікадзе

Відомий австрійський військовий експерт Том Купер пояснив, чи справді російські дрони-камікадзе «Ланцет-3» є настільки ефективними, як про них розповідає кремлівська пропаганда. Зокрема, так звані військові блогери і російські ЗМІ наприкінці жовтня і початку листопада почали публікувати велику кількість відеозаписів начебто вдалих застосувань дронів «Ланцет» в Україні. А в міноборони РФ узагалі наполягають, що цей апарат є «найефективнішим російським БПЛА». Отже, якої думки про «Ланцети» Том Купер. «Упродовж минулих двох місяців поступово зростає кількість дронів-камікадзе «Ланцет-3М», які росіяни застосовують проти ЗСУ. Наскільки мені відомо, станом на сьогодні вони вразили щось із десяток українських танків і стільки ж інших броньованих машин, близько 20 одиниць артилерії і до шести мобільних ракетних установок (та ще кілька російських машин…). Загалом, ефективність цієї зброї дуже залежить від якості розвідки та гарної погоди: ці дрони мають дуже малий запас ходу, а влучання залежить від того, чи зможе оператор побачити ціль крізь камеру з малим кутом огляду. Якщо знати, де слід шукати ймовірну ціль – добре, вони можуть бути ефективними. А якщо ні, від них мало користі. Я вже кілька разів писав: оскільки зс РФ втрачають дедалі більше розвідувальних дронів, а погода в цю пору року стає дедалі гіршою, розвідувальні можливості росіян занепали, тож із середини листопада «вищестоящі органи» в Москві публікують набагато менше відеозаписів, знятих «Ланцетами», ніж раніше. Це може свідчити, що кількість застосувань цих дронів значно зменшилася. Проте стан справ може змінитися, коли погода покращиться навесні 2023 року. До речі, я вивчив кілька досить показових відеозаписів і не зовсім переконаний, що кожен із ударів «Ланцетів», які продемонстрували росіяни, призвів до серйозних ушкоджень. Можливо, ефективність «Ланцетів» насправді нижча, ніж можна припустити, з огляду на кількість ударів, зафіксованих на цих відеозаписах. А проте, варто мати на увазі, що ніхто — ні Україна, ні Росія, ні армія США, ні збройні сили країн НАТО (ніт, Ізраїль теж ні) — не мають ефективних засобів протидії у разі застосування таких систем озброєння у великих кількостях. Тому, якщо росіяни придумають, як виробляти багато таких дронів, у 2023 році вони можуть заподіяти багато шкоди», - резюмує Том Купер. Тим часом у соцмережах можна знайти докази вдалого полювання на дрони українськими воїнами. Про успішне приземлення «Ланцетів» йшлося і у зведеннях Генштабу ЗСУ.

Що відомо про «Ланцети»

Ланцет

 - безпілотний баражуючий боєприпас російського виробництва. Він призначений для ураження наземної техніки та інших цілей на фронті та в тилу противника. Ці дрони можуть протягом тривалого часу кружляти в повітрі, відстежуючи ціль, а згодом стрімко атакувати її. Свою назву дрон отримав від хірургічного інструмента ланцет, призначеного для розрізання наривів, прототипу скальпеля. Така назва мала підкреслити «хірургічну точністьв безпілотника. Дрон створила російська компанія ZALA Aero, що входить до концерну Калашников. Вона займається безпілотниками з середини 2000-х років, а баражуючими боєприпасами – лише з 2010-х. Ланцет має такі технічні характеристики:

  • максимальна швидкість останньої модифікації Ланцет-3 становить 110 км/год (в умовах горизонтального польоту) та 300 км/год (під час атаки на ціль);
  • дальність польоту сягає 40-50 км;
  • вага безпілотника становить близько 12 кг, з яких бойової осколково-фугасної частини – до 5 кг;
  • апарат може перебувати в повітрі майже годину.

   

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"