середа, 5 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Ринок нерухомості у Львові: чи купують житло в час війни

Ринок нерухомості у Львові: чи купують житло в час війни

Житло, у будинках без добрих укриттів, нормальних виїздів, парковок не має майбутнього на ринку

Ринок нерухомості у Львові: чи купують житло в час війни

У перші місяці російського вторгнення на Україну ринок нерухомості, а саме купівля та будівництво нових об’єктів практично зупинилися. Міністерство юстиції закрило доступ до держреєстру прав на нерухоме майно, щоб не допустити втручання в систему і незаконного заволодіння житлом. Місяць тому доступ до реєстру відновили. Проте купівля-продаж може відбуватися лише у регіонах, де не нема бойових дій. Втім у тилових містах ажіотажу на придбання помешкання наразі немає. Люди більше моніторять ціни, аніж купують.

Чи готові українці купувати житло під час війни

Українці однозначно відповісти на запитання, чи готові вкладати кошти у нерухомість під час війни, не можуть. Хтось вважає, що якщо купівля й можлива, то лише у західних регіонах. Інші взагалі переконані, що наразі краще утриматися від таких покупок й орендувати житло. Дехто ж не має належної суми, якої б вистачило на власні квадратні метри. «Зараз банки іпотеки не дають. Навіть, якщо хочеш купити нерухомість, то житло у Львові дороге. Якби відкрили іпотеки, то було би простіше», - каже львів’янин Іван. «Є багато переселенців, які хочуть зупинитися у Львові. Більшість орендує помешкання, але я знаю людей, які раніше купили житло у Львові. А потім переїхали під час війни сюди», - розповідає переселенець із Чернігова В’ячеслав.

Наразі лише моніторинг цін, а не активні дії

Про те, що люди знову стали цікавитися пропозиціями на ринку нерухомості, профільний портал ЛУН.ua повідомив ще в середині квітня. За їхніми даними: на Закарпатті інтерес до інвестицій у нерухомість практично сягнув показників мирного часу - склав 96% від довоєнних. Але пошук - це не конкретні дії, кажуть ріелтори. Це лише моніторинг цін. Наразі угоди про купівлю-продаж – доволі поодинокі. До довоєнних показників ще далеко.

«Попитом користуються «пічки». Тобто житло з пічним опаленням - як альтернатива центральному та індивідуальному», - розповідає ріелторка Зоряна Канайкіна.

Натомість зріс інтерес до придбання земельних ділянок – і під будівництво, і сільськогосподарського призначення. Пов’язують це з тим, що компанії «переселяються» на захід країни.

«Набагато активніший попит по земельних ділянках і по комерційній нерухомості. Це стосується й оренди, й купівлі. Зараз на Львівщину приїжджають великі підприємства. Вони змушені перевозити сюди свої виробничі потужності. Свої майданчики, обладнання», - розповіла про нову тенденцію ріелторка Олена Стасюк.

Прогнози для нерухомості

Із житловим будівництвом та первинною нерухомістю ситуація найскладніша. Будівельну техніку та персонал масово залучали до облаштування блокпостів і укріплень. Туди ж спрямували великі об'єми будівельних матеріалів. Також зросла їхня ціна, а відтак і вартість квадратного метра. У Львові в середньому йдеться про 8%. А ще ускладнилася логістика у цілій країні. Водночас експерти прогнозують і складі часи для вторинного ринку житла.

««Панельки», забудови радянського періоду перестають користуватися попитом. Ще орендувати можна, а купувати… Думаю, що житло, яке без добрих укриттів, нормальних виїздів, парковок не має майбутнього на ринку. Ми вже  йдемо за сценарієм Ізраїлю. Нам вже треба житло, яке було б не просто комфортним, але й безпечним», - розповідає економіст Ростислав Слав’юк.

Прогнозувати ситуацію на ринку купівлі житла жоден експерт все ж не береться. Кажуть: усе залежить від ситуації на фронті, як довго триватиме війна і яких руйнувань зазнає житловий фонд країни. При цьому експерти наголошують: без державних програм та донорських коштів міжнародних організацій не обійтися. Адже внаслідок війни економічна спроможність українців значно впала. Юлія Бундз  

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"