Тести на Covid-19 за майже два роки пандемії стали звичними та доступними для кожного. Їх можна придбати не лише в аптеках, а й у супермаркетах. Також можна замовити працівників з лабораторії на дім, щоб пройти тестування, або ж прийти для встановлення діагнозу до свого сімейного лікаря. Які є видів тестів сьогодні, наскільки вони є достовірними та чи варто робити їх самостійно вдома, – читайте у матеріалі NTA.
Методи тестування
«Найбільш поширеним і найбільш точним дослідженням на виявлення виділяє людина коронавірус на даний момент чи ні, зокрема, РНК коронавірусу, є метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Це метод, коли медичний працівник здійснює забір матеріалу у людини. Далі на спеціальному транспортному засобі, з сумкою-холодильник, а також з дотриманням вимог біобезпеки доставляє цей матеріал у вірусологічну лабораторію, де й проводять дослідження», – пояснює NTA головна епідеміологиня Львівської області Наталія Іванченко-Тімко. Інший варіант, за її словами, коли людина приходить сама на пункт збору, розташований в певному місці від лабораторії. «Там на місці працівники відбирають матеріал і повідомляють людину про результат», – зазначила епідеміологиня. Другий метод дослідження – використання швидкого тесту на виявлення антигену коронавірусу. «Це так званий швидкий тест. Але достовірно цей тест працює тільки тоді, коли матеріал відбирає медичний працівник. Про це вказано і в інструкції. Медичний працівник робить тест і він його оцінює. Іноді буває, що швидкий тест сумнівний або він може бути хибно-позитивним чи хибно-негативним. Тоді саме медичний працівник вирішує, як діяти - зробити ще один тест або ж підтвердити результат методом полімеразної ланцюгової реакції», – говорить Наталія Іванченко-Тімко. [gallery size="full" columns="1" ids="345614"] Діагноз встановлюють методом імуноферментного аналізу (ІФА) через відбір крові у людини і визначення імуноглобулінів різних класів IgA, IgМ та IgG. «Дані зіставляють з медичною картиною захворювання, з датою контакту з хворими, які виділяють коронавірус. Тільки тоді це може бути підставою для встановлення діагнозу», – зазначила Наталія Іванченко-Тімко. Домашній тест на ковід Щодо здійснення тесту самостійно вдома, то, на думку епідеміологині, цей варіант підходить лише для того, щоб людина, яка підозрює у себе хворобу, отримала певне орієнтування про свій стан. Самостійно встановити собі діагноз – не можливо. [gallery size="full" columns="1" ids="345613"] «Звичайно, якщо людина має симптоми Covid-19, то може купити тест та провести його самостійно. Але це є лише орієнтовна інформація для самої людини. Діагноз встановлюється лише за результатами тестів, які проводили медичні працівники. Зробити собі вдома тест, принести у корочці лікарю та сказати: «Подивіться, у мене позитивний тест на коронавірус, поставте мені діагноз», - такого у протоколах немає. Сама собі людина результат дослідження видати не може. Виписується результат дослідження тоді, коли це є достовірно проведена медична процедура», - наголосила Наталія Іванченко-Тімко.
Скільки коштує тест на коронавірус
Наталія Іванченко-Тімко розповіла, що у закладах охорони здоров’я тести на Covid-19 є безоплатними тільки тоді, якщо заклад заключив угоду з Національною службою охорони здоров’я та отримує державне фінансування за надання такої послуги, купує тести державним коштом. «Якщо заклад не має такого договору, то пацієнту доведеться платити за тест. В аптеці безкоштовно тест не дадуть. Жодна лабораторія теж безкоштовно цей тест не зробить», – зазначила епідеміологиня. Згідно з рекомендаціями МОЗ, в Україні методом ПЛР безкоштовно (державним коштом) людей тестують лише за направленням лікаря. ПЛР-тестування на COVID-19 лікар обов’язково має призначати:
- особам із підозрою COVID-19;
- особам з ознаками інших ГРВІ;
- особам з ознаками вірусної пневмонії;
- контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19.
Першим трьом категоріям ПЛР призначають за умови, що їм не проводився скринінговий швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2. ІФА-тестування безкоштовно рекомендовано проводити низці груп ризику - медикам, лаборантам, правоохоронцям, прикордонникам. [gallery size="full" columns="1" ids="345612"] За власний кошт ПЛР-тест роблять ті, хто хоче достроково припинити самоізоляцію, яку контролює додаток «Дій вдома». Його мають встановлювати ті, хто прибув з-за кордону, а також із неконтрольованих територій Донбасу та Криму. У такому разі тест потрібно робити тільки у верифікованих МОЗ установах. За власний кошт можна здати аналізи в державних та приватних лікарнях. Вартість залежить, зокрема, від терміну виконання. Ціна на тести в аптеках коливається від 243 гривні до 6 566 гривні. ІФА-тести коштують близько 300-800 гривень. Експрес-тести на антиген пропонують у межах 600-800 гривень. [gallery size="full" columns="1" ids="345611"] Правила здачі ПЛР-тесту Людський фактор - найпоширеніша причина отримання помилково негативних результатів тестування. На концентрацію вірусу в роті впливають зовнішні фактори, в тому числі паління, використання ополіскувачів для рота, ліків від болю в горлі і навіть, звичайна жувальна гумка. Перед тим, як іти на здачу аналізу на ковід-19 в ПЛР-лабораторію варто знати, що не можна робити напередодні і безпосередньо в день тестування. Правила підготовки для ПЛР аналізу:
- Відбір проводиться натщесерце або через 3-4 год після прийому їжі. Перед тестуванням не можна чистити зуби, палити.
- За 1-2 дні до проведення дослідження рекомендовано не використовувати спреї або розчини для полоскання горла, мазі і спреї для носа, не промивати ніс.
- За добу до тестування утриматись від вживання алкоголю.
- За 3 години до взяття мазка з ротоглотки не пити рідини.
Саме дотримання цих правил дозволяє мінімізувати ризик отримання помилково негативних результатів тесту ПЛР на COVID-19.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"