субота, 4 січня, 2025
НТА > НОВИНИ > ТОП-5 найбільш небезпечних штамів коронавірусу. Які є в Україні

ТОП-5 найбільш небезпечних штамів коронавірусу. Які є в Україні

ВООЗ визначала п'ятірку штамів ковіду, які несуть найбільшу загрозу

ТОП-5 найбільш небезпечних штамів коронавірусу. Які є в Україні

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) опублікувала оновлений перелік найнебезпечніших штамів коронавірусу, які існують у світі на сьогодні. У переліку і новий штам, який лише вчора, 26 листопада, отримав назву – «Омікрон». Як наголосили у пресслужбі організації, найнебезпечніші штами коронавірусу викликають занепокоєння у ВООЗ. Причиною того стали останні дані, які оновили 26 листопада через появу нового штаму.

Топ-5 найнебезпечніших штамів коронавірусу:

  • Альфа (британський) – виявлений у вересні 2020 року у Британії;
  • Бета (південноафриканський) – виявлений у травні 2020 року в ПАР;
  • Гама (бразильський) – виявлений у Бразилії у листопаді 2020 року;
  • Дельта (індійський) – виявлений в Індії в жовтні 2020 року;
  • Омікрон – виявили у країнах Південної Африки (ПАР, Ботсвана, Мозамбік, Лесото) в листопаді 2021 року.

Характеристики та поширення у світі та в Україні

Штам «Альфа»

Його перше виявили у Великій Британії восени 2020 року. Цей варіант одразу відзначився великою кількістю мутацій. На той час він поширювався швидше ніж усі інші штами за рахунок специфічної мутації (N501Y), яка підвищувала його заразність. Штам “Альфа” не є більш смертельним, ніж інші. Втім його швидке поширення призвело до великої кількості смертей опосередкованим чином:  чим більша кількість інфікованих, тим більше ускладнених випадків коронавірусної хвороби та більша кількість померлих. У лютому цього року науковці Інституту вперше в Україні детектували спалах штаму «Альфа». Його поширення почалося з Прикарпаття.

Штам «Бета»

Уперше виявили у Південній Африці в жовтні 2020 року. Виник у результаті великої кількості мутацій та спричинив другу хвилю коронавірусної інфекції у країні. «Бета» має три різних зміни в спайковому білку коронавірусу, що полегшує його проникнення в клітини людини. Вірус став більш заразним, аніж інші раніше відомі варіанти. Утім «Бета» так і не заполонила світ. У квітні 2021 «Бету» виявили у двох областях України - один випадок у Полтаві та кілька випадків на Тернопільщині. Поширення в межах нашої країни штам також не отримав

Штам «Гамма»

З’явився в Бразилії у місті Манаус. «Гамма» передається швидше, аніж «Альфа» і «Бета». Він має три мутації у спайковому білку, які допомагають йому швидше і ефективніше інфікувати клітини людини. Також  «Гамма» має додаткову мутацію E484K, яка дозволяє уникати імунної відповіді людини. Наразі немає вагомих доказів, які б вказували на підвищення рівня смертності у регіонах із поширенням цього варіанту, але відомо, що «Гамма» у 2,5 рази заразніша, аніж оригінальний коронавірус. Про появу цього штаму в Україні повідомляли ЗМІ, втім офіційного підтвердження цьому не було. За словами, головного санлікаря України Ігоря Кузіна,  «Гамма» відрізняється від «Дельти» лише кількома несуттєвими мутаціями, які не призводять  до якихось нових особливих характеристик.

Штам «Дельта»

«Дельту» виявили в Індії у грудні 2020, а вже у квітні 2021 штам домінував по всій країні, а з часом і у світі. Він удвічі швидше передається від людини до людини у порівнянні з первинним «уханським» варіантом коронавірусу і набагато швидше та інтенсивніше розмножується у тілі людини. Середньостатистична особа інфікована «Дельтою» має в 1,260 разів вище вірусне навантаження, у порівнянні з інфікованими оригінальним SARS-COV-2. За даними свіжого дослідження Інститут молекулярної біології і генетики, зараз в Україні  переважає «материнський», так званий індійський, варіант штаму «Дельта». Його виявили у 60% зразків, які в жовтні надійшли для аналізу із 8 областей. У решті досліджуваних зразків виявили ще 9 різних варіантів «Дельти» – серед них і «Дельта AY.4», який має підвищений рівень швидкості інфікування.

Штам «Омікрон»

На цьому тижні вчені заявили, що зафіксували 10 випадків ураження людей новим штамом коронавірусу, який має 32 мутації і може бути стійкішим до вакцини, аніж у всі інші варіації ковіду. Хворих із новим штамом виявили у трьох різних країнах: три – у Ботсвані, шість – у Південній Африці, та у чоловіка з Гонконгу. 26 листопада, у Бельгії підтвердили один випадок інфікування новим штамом ковіду. Відтак, країна стала першою у ЄС, де виявили «Омікрон».  А вже 27 листопада міністр охорони здоров'я Саджид Джавід заявив, що у Великій Британії також виявили два випадки нового варіанту коронавірусу. З огляду, що географія штаму не обмежується однією країною, вчені припускають, що насправді випадків може бути більше. Новий штам має 32 мутації, а це може означати, що він дуже заразний і стійкий до дії вакцин. Він містить більше змін у своєму пайковому білку, ніж будь-який інший варіант. Новий штам став причиною екстреної наради ВООЗ 26 листопада. На ній вирішили назвати його грецькою літерою «Омікрон» та кваліфікувати, як такий, що викликає занепокоєння. Водночас у Великій Британії заявили, що новий штам коронавірусу є найбільш небезпечним з усіх відомих. Олеся Головач      

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"