четвер, 6 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > У лісах Амазонки знайшли населені пункти доколумбового періоду

У лісах Амазонки знайшли населені пункти доколумбового періоду

Чому зникли мешканці, які звели ці міста, поки що не зрозуміло, вчені зазначили, що їх було від 10 до 100 тисяч

У лісах Амазонки знайшли населені пункти доколумбового періоду

Археологи виявили добре розвинену систему міст в амазонських лісах Еквадору. Раніше вважалося, що тут ніколи не жили люди, але знайдені населені пункти дуже розвинені та сягають доколумбових часів. Про це повідомили BBC і CNN. Це відкриття науковців із Франції, Німеччини, Еквадору та Пуерто-Рико. Голова дослідження – Стівен Ростен, представник Національного центру наукових досліджень у Франції.

«Це найстаріше з відомих нам поселень в Амазонці. У нас європоцентричний погляд на цивілізацію, але це відкриття показує, що ми повинні змінити наше уявлення про те, що таке культура та цивілізація», – зазначив він.

Ростен додав, що на початку роботи його відмовляли від археологічних досліджень у цій місцевості – вважалося, що жодні давні поселення тут ніколи не жили. Міста знайдені в долині Упано в Еквадорі у східному передгір’ї Анд. Населеним пунктам від 3 000 до 1 500 років, вони старші за інші доколумбові поселення, знайдені в Амазонці. Раніше тут знаходили кургани та великі монументи, але ця забудова значно масштабніша та розгалуженіша порівняно з усіма попередніми відкриттями науковців. Археологи налічують тут понад 6 000 земляних прямокутних платформ, розміщених у геометричному порядку. Вчені припускають, що це фундаменти будівель – житлових будинків і церемоніальних споруд. Платформи з'єднані дорогами впереміш із сільськогосподарськими ландшафтами та річковими дренажами. Вчені також виявили дамби з канавами по обидва боки, які, на їхню думку, допомагали прибирати надлишок води в регіоні. Виявлені й ознаки зовнішньої загрози – деякі рови перекривають під’їзди до міст. Такий тип містобудування можна порівняти з подібними міськими системами мая, нещодавно виявленими в Мексиці та Гватемалі. Мешканці, ймовірно, здебільшого займалися сільським господарством. Люди їли кукурудзу та солодку картоплю, та, ймовірно, пили чичу – різновид солодкого пива. Чому зникли мешканці, які звели ці міста, поки що не зрозуміло. Важко точно оцінити, скільки людей жило там у різні часи, але вчені зазначили, що це від 10 до 100 тисяч мешканців. У BBC зазначили, що місцевість розташована біля вулкана, що визначає хороші місцеві ґрунти, але активність вулкана могла призвести до зникнення поселення. Місцевість у лісах Еквадору ускладнена тим, що тут майже непрохідні зарості. Недоторканий амазонський ліс густий і важкодоступний як для піших експедицій, так і для скан-технологій. Археологи застосовували різні методи: і наземні розкопки, і технологію LiDAR. Лазерні датчики встановили на літак, який кружляв над місцевістю. Такий спосіб дав змогу виявити залишки міста під густими рослинами та деревами. Нагадаємо, що в липні Міністерство культури Швейцарії повернуло Єгипту фрагмент 3400-річної статуї Рамзеса ІІ, який викрали наприкінці ХХ століття. Це відбулося під час церемонії в посольстві Єгипту в Берні.

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"