четвер, 6 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Україна запровадить дві версії COVID-сертифікатів. Коли запрацюють та хто зможе отримати

Україна запровадить дві версії COVID-сертифікатів. Коли запрацюють та хто зможе отримати

Євросоюз хоче дозволити в’їзд за умови, якщо туристи отримають усі рекомендовані дози вакцини не пізніше, ніж за два тижні до поїздки. При цьому, у «ковідному сертифікаті» мають бути вакцини, які схвалені у ЄС.

Україна запровадить дві версії COVID-сертифікатів. Коли запрацюють та хто зможе отримати
Туристичний сезон уже розпочався, проте цього року через пандемію коронавірусу на мандрівників чекають нові вимоги для подорожей. Зокрема, Європейський Союз з 1 липня обіцяє запустити цифрові COVID-сертифікати. Натомість в Україні планують розробити навіть дві версії таких паспортів.

Про те, як працюватиме «ковід-документ» і коли він з’явиться в Україні, читайте у матеріалі NTA.

Що таке COVID-сертифікати 

У Міністерстві цифрової трансформації пояснили, що «ковідний сертифікат» – це цифровий документ, який буде підтверджувати статус громадянина про вакцинацію, негативний результат ПЛР-тестів і статус, що людина одужала від коронавірусу. «Йдеться не лише про вакцинацію. Цей документ стане відображенням медичних записів про людину – чи отримала вона щеплення від коронавірусу, чи перехворіла нещодавно на COVID-19, чи пройшла ПЛР тестування»,– розповіли у Мінцифрі.

Коли в ЄС запрацюють «ковідні сертифікати»

Представники Європарламенту та країн ЄС уже досягли згоди щодо »ковідних сертифікатів» та формально затвердили угоду. Офіційно Європарламент погодив запровадження цього документу 9 червня. Тепер рішення має затвердити Рада ЄС. Підготувати до запуску сертифікати у ЄС обіцяли до кінця червня, а запрацювати документ має з 1 липня. Для країн, які не встигнуть видати сертифікати, діятиме перехідний період – шість тижнів.

Які вакцини визнає Євросоюз

У ЄС попередили, що сертифікати видаватимуть тим, хто зробив щеплення однією з чотирьох вакцин, які зареєстровані в ЄС: BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca та Johnson&Johnson.

В Україні розроблять дві версії COVID-сертифікатів

Розробкою та технічною реалізацією сертифікатів в «Дії» займаються команди МОЗ, Мінцифри, НСЗУ, МЗС, ДПСУ. У Мінцифрі зауважили, що документ розробляють з урахуванням вимог EU Digital COVID Certificate Єврокомісії та Smart Vaccination Certificate ВООЗ. «Ковідні сертифікати» будуть мати різні терміни дії, залежно від типу документа. Сертифікат про вакцинацію, за попередньою інформацією, діятиме 180 днів. Планується, що документи перевірятимуть разом з паспортами під час перетину кордону. У планах – зробити дві версії «ковідного сертифіката»: внутрішній – для користування всередині країни, і зовнішній – для виїзду за кордон. Вони відрізнятимуться набором даних. Внутрішній сертифікат не міститиме медичних даних, а лише дані для ідентифікації особи та термін дії сертифікату. У зовнішній планують вносити такі дані: прізвище та ім’я англійською мовою, дату народження, інформацію про дату щеплення, тип вакцини, перша чи друга доза. Дві версії сертифікатів міститимуть QR-коди для перевірки таких документів. «Щодо внутрішнього сертифікату, то Уряд ще має ухвалити рішення про те, коли і за яких обставин його будуть використовувати. Можливо, для відвідування таких масових заходів, як концерти», – розповіли у Мінцифрі. Сертифікати будуть доступні як в електронній, так і в паперовій формі. «Електронна – на базі «Дії» – підтягуватиметься до застосунку у вигляді документу. Сертифікат міжнародного зразка буде запроваджено відповідно до рекомендацій Єврокомісії», – зазначили у міністерстві.

Коли паспорти вакцинації запровадять в Україні

Очікується, що сертифікати вакцинації з’являться в Україні з липня 2021 року. Дані вноситимуть через електронну систему охорони здоров’я. Проте у Міністерстві цифрової трансформації також зауважили, що від ЄС ще немає кінцевого переліку вимог до таких сертифікатів. Вони мають з’явитися згодом. «Лише після отримання чіткого переліку вимог може стартувати запровадження сертифікатів, які будуть визнавати в ЄС. Зараз в Україні формують нормативно-правову базу, а також розробляють способи, як підтверджуватимуть дійсність таких сертифікатів. Україна консультується з Єврокомісією і синхронізує технічні питання», – додали у міністерстві.

Де можна буде отримати сертифікат?

«Ковідні сертифікати» запрацюють на основі даних в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Отримати їх можна буде кількома способами:

  • з 1 липня електронну версію з допомогою додатку чи порталу «Дія». В застосунку сертифікат відобразиться як один із документів, а на порталі буде можливість завантажити його у PDF форматі, щоб роздрукувати;
  • згодом паперову версію сертифікату можна буде отримати у сімейного лікаря або у ЦНАПах.

Медичні дані із сертифікатів автоматично не будуть передаватись у єдину європейську базу, тому цифровий або паперовий примірник має бути у власника при його використанні.

Чи визнають у ЄС всі вакцини, якими щеплять українців

Євросоюз хоче дозволити в’їзд за умови, якщо туристи отримають усі рекомендовані дози вакцини не пізніше, ніж за два тижні до поїздки. При цьому, у «ковідному сертифікаті» мають бути вакцини, які схвалені у ЄС. Вакцину Comirnaty від Pfizer-BioNTech дозволили для екстреного застосування в ЄС. Британсько-шведська вакцина AstraZeneca також дозволена у ЄС. Крім того, Україна використовує вакцини Covishield та AstraZeneca-SKBio, які виробляють за ліцензією AstraZeneca в Індії та у Південній Кореї. Склад та технологія виготовлення цих вакцин ідентичні. Всі вони схвалені ВООЗ. Вакцина Коронавак (Китай) також потрапила до переліку ВООЗ для застосування у надзвичайних ситуаціях.

Що робити українцям, які не вакцинувались?

Сертифікат буде підтверджувати не лише статус громадянина про вакцинацію, але й негативний результат ПЛР-тестів і статус, що людина одужала від коронавірусу.. «Люди, які ще не вакцинувались, зможуть також подорожувати за негативним ПЛР-тестом та якщо перехворіли нещодавно на COVID-19. Сертифікат про негативний ПЛР-тест буде діяти 72 години. Також 180 днів діятиме сертифікат для людей, які перехворіли на ковід», – зауважили у Мінцифрі.  

Валерія Рабінович

Головне фото: UMN

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"