п’ятниця, 7 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Україні ленд-ліз – щоби ворог не ліз. Що означає закон, який підписав Байден

Україні ленд-ліз – щоби ворог не ліз. Що означає закон, який підписав Байден

Під час Другої світової війни ленд-ліз став одним із вирішальних кроків для перемоги над нацистською Німеччиною

Україні ленд-ліз – щоби ворог не ліз. Що означає закон, який підписав Байден

Учора ввечері (за київським часом) президент США Джо Байден підписав закон про запровадження ленд-лізу для України. Цей документ насамперед спрямований на прискорення надання військової допомоги Україні. Для цього суттєво скоротять усі бюрократичні процедури узгодження. Дуже важливо, що відтепер військова допомога США вже не обмежуватиметься лише оборонною летальною зброєю. Україна зможе отримувати й важче озброєння.

Що може отримати Україна

  • літаки, в тому числі й багатофункціональні легкі винищувачі 4-го покоління F-16 C/D
  • танки, в тому числі й третього покоління M1A2 Abrams
  • бойові машини піхоти США M2A3 Bradley
  • самохідні артилерійські установки M109A6 Paladin
  • гвинтокрили
  • безпілотники
  • ракети
  • боєприпаси
  • кораблі
  • запчастини
  • протитанкові ракетні комплекси
  • засоби протиповітряної оборони
  • переносні зенітно-ракетні комплекси, в тому числі й пересувний норвезький NASAMS 2
  • зенітно-ракетні комплекси Patriot
  • обладнання
  • автомобілі
  • реактивні системи залпового вогню, в тому числі й на колісному шасі HIMARS
  • універсальна пускова установка / реактивна система залпового вогню M270 MLRS
  • стрілецьку зброю

Відповідальність – на Байдені

Законопроєкт про ленд-ліз для України Сенат США підготував іще до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну – у січні 2022-го року. Вже тоді деякі американські політики відчули необхідність такого кроку. Зареєстрував його сенатор-республіканець Джон Корнін, співавторами стали республіканець Роджер Вікер, демократи Бенджамін Кардін і Джин Шахін. Пізніше до розробки документ приєдналися ще 13 республіканців, 4 демократи й 1 незалежний сенатор.

«Він гарантує, що бюрократичні перешкоди не завадять адміністрації діяти швидко, щоби надати Україні інструменти для захисту цивільного населення, якщо Путін вирішить вторгнутися. Кремль дорого заплатить за ескалацію кризи, а США підкріплять справою свої обіцянки допомогти Україні захиститися», – заявила сенаторка Шахін, представляючи тоді цей законопроєкт.

6-го квітня закон одностайно ухвалив Сенат, а 28-го квітня – Палата представників (417 «за», 10 «проти»). А зараз його підписав президент США Джо Байден – тож усі процедури пройдено. Відтепер відповідальність за постачання лежить безпосередньо на Байдені. Виглядатиме цей так: Україна подає запит на зброю, Байден ухвалює рішення, не проходячи бюрократичних етапів узгодження. Щоправда, опція відмовити у запиті теж є. Закон набув чинності, тож американський президент має 60 днів, щоби розробити прискорену процедуру постачання зброї Україні. Умови для України аналогічні до тих, які мали союзники в часи Другої світової війни – заздалегідь за поставки ніхто не платитиме.

В Україну вірять

Аналітики американського видання Politico зазначили, що закон про впровадження ленд-лізу свідчить про два факти. По-перше, США та його союзники в Європі вважають Росію екзистенційною загрозою ліберальному порядку всьому світові. По-друге, Захід вірить у перемогу України над російськими окупантами. Щоправда, переважна більшість західних експертів не має ілюзій щодо складності процесів. Тим паче, коли мова йде про непередбачуваність і божевільні ідеї російського диктатора. Зокрема, президент Джо Байден заявив: його хвилює те, що «російська влада не має виходу зі ситуації в Україні».

«Путін – дуже розважлива людина, і проблема, про яку він зараз турбується, полягає в тому, що російський лідер прямо зараз не має виходу, і я намагаюся зрозуміти, що нам із цим робити», – наголосив Байден.
«Дякую конгресменам за те, що ухвалили такий законопроєкт. Це надзвичайно важлива допомога для України. Щодня Україна платить своїми життями за те, що відбувається. Неможливо повірити в ті звірства, які відбуваються з російського боку. Ці кроки є витратними, але ховатися від агресії обійдеться ще витратніше», – заявив американський президент під час підписання закону.

Своєю чергою, президент України Володимир Зеленський відреагував у твітері на такий крок свого колеги зі США.

«Вдячний Джо Байдену й американському народу за підтримку України в боротьбі за нашу свободу та майбутнє. Підписання сьогодні закону про ленд-ліз – історичний крок. Переконаний, що ми знову разом переможемо. І захистимо демократію в Україні й у Європі. Як і 77 років тому», – написав український президент.

Ленд-ліз – це можливості

Своєю чергою, міністр оборони Олексій Резніков прокоментував, що історія повторюється, пригадавши, як прем’єр-міністр Великої Британії сер Вінстон Черчиль 1941-го році переконав США надати озброєння через схему ленд-лізу союзникам у Європі та який вплив це мало на хід Другої світової війни. Думку з цього приводу висловив і народний депутат України від «Європейської солідарності» Олег Синютка:

«Колись Америка вже робила такий крок. Тоді він став одним із вирішальних для перемоги над нацистською Німеччиною. Ленд-ліз має стратегічне значення для перемоги України, адже це не просто «постачання озброєння», це означає, що Україна та українці отримуватимуть допомогу, необхідну для перемоги, бо поразка нашої країни у війні з рашистами прямо загрожує безпеці всього цивілізованого світу».

У спецефірі NTA полковник запасу, військовий експерт Олег Жданов наголосив, що ленд-ліз відкриває перед Україною можливості отримати практично будь-яке потрібне озброєння – надсучасне і високотехнологічне. Головне – домовитися із країнами постачальниками.

«Як це виглядає: Україна оформляє і передає США заявку з проханням надати нам певний перелік зброї, яка нам потрібна. Далі США або самі надають зброю чи дають її аналоги. Або ж домовляються про постачання з іншими країнами, які мають потрібну зброю. Нам її передають під гарантії або пізнішої оплати, або що ми її повернемо у справному стані. Ленд-ліз – це можливості», – пояснив суть Олег Жданов.

І перші сигнали про подарунки Україні від США надійшли вже цієї ночі – нам нададуть ракети з лазерним наведенням і безпілотники. Пентагон передасть Україні високоточні ракети з лазерним наведенням та ефективні «бойові іграшки» на суму 22,6 мільйона доларів. За інформацією журналістів, США планують закупити для Збройних сил України 70-міліметрові ракети APKWS, а також безпілотники Switchblade та Puma.

Переломний момент Другої світової

Програму ленд-лізу застосовують вдруге в історії людства. Цього разу вона безпосередньо стосується України. Ленд-ліз (англійською lend-lease, від lend – давати в борг і lease – здавати в оренду) – загальна назва системи надання одними країнами-союзницями іншим військової техніки, зброї, боєприпасів, спорядження, сировини, продовольства та послуг. Закон ухвалили в березні 1941-го року, закінчилася його дія у вересні 1945-го. Його схвалення деякі історики назвали переломним моментом у Другій світовій війні, оскільки це дозволяло передавати зброю без процедурних перешкод. Загалом США надали союзникам допомоги на 50,1 мільярда доларів (близько 700 мільярдів у наш час). Великій Британії надійшла допомога на 31,4 мільярда доларів, СРСР – на 11,3 мільярда, Франції – на 3,2 мільярда, Китаю – на 1,6 мільярда, іншим союзникам – на 2,6 мільярда. За постачання під час війни ніхто не платив. Після її закінчення союзники могли або повернути вцілілу техніку або розплатитися за неї. Оскільки закон про ленд-ліз передбачав списання використаної військової техніки, то США брали оплату лише за цивільні поставки – вантажівки, залізничний транспорт тощо. За знищену техніку оплати не відбувалося. Багато інформаційних джерел для порівняння зараз публікують ось ці фотографії. Вгорі президент США Франклін Делано Рузвельт підписує акт про ленд-ліз 1941-го року. Внизу президент США Джозеф Робінет Байден-молодший підписує акт про ленд-ліз 2022-го року. І в цьому вбачають чималий символізм, який просто зобов’язаний вплинути на сучасну історію світу… Віталій Павлишин

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"