У львівському Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла завершили реставрувати унікальні фрески 1740 року авторства Франциска Екштайна. Вони займають понад тисячу квадратних метрів. У святині почали розбирати риштування, які наразі приховують живопис. Цей процес займе ще щонайменше три тижні. А вже у грудні побачити фрески зможе кожен відвідувач храму.
Фрески. Двадцять реставраторів і сім років роботи
Над відновленням фресок 7 років працювали два десятки реставраторів з України та Польщі. Це був один із найбільших реставраційних проєктів в Україні.
«Це для нас знаковий день. Для Бога немає нічого неможливого. Реставрація, яка відбулась, – це ще й науковий проєкт, який дасть можливість прийдешнім поколінням реставраторів відновлювати скарби інших храмів по цих технологіях», - розповідає настоятель Гарнізонного храму отець Тарас Михальчук.
Щоб команда реставраторів могла повноцінно працювати, у храмі встановили 38 тон риштувань. Самі реставратори навіть мандрували Європою, щоб дослідити роботи Франциска Екштайна, відчувати його почерк і стиль. [gallery columns="2" size="large" link="file" ids="349779,349785,349778,349777,349776,349775,349774,349773"]
«Мали справу з гарним ілюзійним квадратовим малюванням у техніці «фреска», яку виконав Франциск Екштайн зі своїм майстром. Вони приїхали сюди з Чехії. До наших днів, на щастя, воно збереглося, але було у дуже знищеному стані. Робили відшарування, щоб дійти до оригінального малюнку. Потім у спеціальний спосіб консервували, а в кінці робили реставрацію. Пробували відтворити той ілюзіоністичний характер малярства», - розповідає керівник реставраційної групи, представник польської сторони, професор Краківської академії мистецтв імені Я. Матейка Павел Болінський.
Відновленні фрески та інші знахідки
Реставратор Арсен Шпак працював над відновленням фресок від початку проєкту – з вівтарної частини. Звідти перейшли до головного склепіння Гарнізонного храму, відновлення якого сьогодні й завершили.
«Оскільки це великий і значний об’єкт, у нас були втрати живопису. Щоб їх відновити, необхідно було провести певну реконструкцію зображення. Робили це за аналогами, які були виконані на інших об’єктах авторства Франциска Екштайна. Ще знаходили зразки у гравюрах і подібному живописі», - зазначає Арсен Шпак.
Працювали майстри у техніці крапкування – це спеціальний графічний знак. Але відвідувачі цього бачити не будуть, а тільки цілісний живопис.
«Авторський живопис - це ілюзорне малярство, яке досить складне у виконанні. Також непросте у реставрації. А ще це бароковий живопис, багатий на барви і оздоблення. Уже на вході у храм бароковий розпис має дивувати людину», - пояснює реставратор.
Із найбільш цінних моментів проєкту - це те, що вдалося віднайти і відновити автентичний підпис автора. Загалом відновлення і реставрація фресок коштувала понад 20 мільйонів гривень. Це робота майстрів, оренда риштувань. Частину коштів виділив Інститут Полоніки Міністерства культури Польщі, ще частку - жертводавці і парафіяни храму.
Довідка
Гарнізонна церква святих апостолів Петра і Павла, відома у Львові як костел Єзуїтів, — чинний храм УГКЦ у Львові. Збудована у стилі раннього бароко на початку XVII століття. Церкву освятили та відкрили 6 грудня 2011 року з нагоди 20-ї річниці створення Збройних Сил України. Обряд освячення та Святу Літургію тоді очолив Архієпископ і Митрополит Львівський УГКЦ владика Ігор Возьняк. Олег Галів Фото автора
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"