— 45-й день року у григоріанському календарі. До кінця року залишається 320 днів (321 у високосні роки). 14 лютого у світі відзначають День святого Валентина та Міжнародний день дарування книг. Також у цей день троє працівників PayPal заснували популярний сьогодні відеохостинг YouTube.
Яке свято 14 лютого в Україні та світі
Україна та світ сьогодні відзначають популярне свято - День святого Валентина або ж День всіх закоханих. За легендою, християнський священник Валентин жив за часів імператора Клавдія II Готського (3 ст.) й, окрім основного покликання, займався природничими науками та медициною. Імператор Клавдій вважав, що сім'я заважає солдатам воювати за імперію і видав едикт, що забороняв воїнам одружуватися. Валентин, попри цей указ, продовжував таємно вінчати всіх охочих. За це його заарештували й ув'язнили під охороною офіцера, приймачка якого була сліпою. Священник оздоровив її, а опісля навернув на християнство батька й цілу родину. Довідавшись про це, імператор наказав відтяти йому голову, що сталося 14 лютого. Проте щонайменше троє святих Валентинів були римськими мучениками. Один був священником і лікарем у Римі, другий — єпископом у Терні (Італія), третій жив у Єгипті приблизно у 100–153 роках. Останній був одним із кандидатів на пост римського єпископа,, у своїх проповідях звеличував цінності шлюбу як втілення християнської любові. [gallery columns="1" link="file" size="full" ids="370520"] Цікаві факти:
- Автор першої валентинки — французький герцог Карл Орлеанський, який в 1415 році сидів у в’язниці, в одиночній камері. Саме там він вирішив боротися з нудьгою шляхом написання любовних послань дружині. І до цього дня всі охочі можуть в цьому переконатися — записка зберігається в Британському музеї.
- Найдорожча валентинка була зроблена на замовлення Аристотеля Онассіса і складалася вона з чистого золота, смарагдів і діамантів. Пакування подарунка було не менш розкішним. Онассіс велів загорнути валентинку в норкову шубу. Так грецький мільярдер висловив свої почуття оперній діві Марії Каллас. Вартість валентинки становила приблизно $300 000 за цінами 60-х років.
Яке свято ще відзначають у світі:
- День військ радіаційного, хімічного, біологічного захисту Збройних сил України
- Міжнародний день дарування книг.
- Європейський день допомоги хворим на епілепсію
- Свято виноградарів у Болгарії
- День донора
14 лютого. Яке сьогодні церковне свято
Парвославна церква 14 лютого вшановує пам'ять Святого Трифона, покровителя сім'ї. Святий Трифон — ранньо-християнський святий, мученик та чудотворець католицької та православної церков. Народився він в убогій християнській сім'ї і жив у селі Кампсиді, що в Малій Азії. Трифон відзначався даром чудотворення з дитинства, мав силу вигнання бісів та зцілення різних хвороб. Одного разу врятував рідне село від голоду, силою молитви змусив піти шкідливих комах, що знищували хлібні злаки. [gallery columns="1" link="file" size="full" ids="370522"] Під час переслідування християн за правління Імператора Декія Трифона і його товариша Респіція було ув'язнено за те, що вони поклонялися Христові, а не поганським божкам. У нікомедійській в'язниці вони мужньо переносили жорстокі тортури: їм забивали цвяхи у ступні, бичували та обсмалювали смолоскипами. Під час мук явився їм Божий ангел, який поклав на їхні голови прегарні корони. Наступного дня Трифона і Респіція жорстоко побили батогами з прив'язаним оловом, а потім відрубали голови. Це сталося у 250 році. Християни хотіли поховати тіло у Нікеї, але у видінні святий Трифон наказав поховати його на батьківщині. Їхні святі мощі перенесли до Єрусалима, а згодом — до Рима. Зараз частина мощей святого Трифона зберігається в кафедральному соборі в чорногорському місті Которі.
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 14 лютого
14 лютого іменини відзначають: Петро, Трохим, Тимофій, Семен, Давид, Трифон, Василь, Анастас, Анастасій. Талісманом для людини, народженої 14 лютого, є хризоберил. Камінь застосовувався ще зі стародавніх часів. Жителі Стародавньої Індії вірили, що амулети з нього допомагають людині розуміти мову птахів і звірів. На острові Шрі-Ланка камінь використовували для захисту від духів зла. Також цей талісман допомагає своєму власникові в питаннях кар’єрного росту, слави і популярності, робить міцними відносини в родині, допомагає знайти свою другу половину.
Привітання з Днем Ангела
Щоб Ваше здоров’я, як кремінь було, Щоб щастя сімейне його берегло, Щоб радість завжди була на порозі, А лихо в далекій і вічній дорозі. Хай поруч з Вами Ангел Ваш летить, Убереже Вас від біди повсюди, Нехай несе Вам радість кожна мить, І благодать Господня з Вами буде. [gallery columns="1" link="file" size="full" ids="370523"]
14 лютого народилися
- 1483 – Захір-ід-дін Мухаммед Бабур, чагатайський (узбецький) та індійський правитель, завойовник; відомий також як поет і письменник.
- 1813 – Олександр Даргомижський, російський композитор, один з основоположників російської класичної музики
- 1824 – Вінфілд Скотт Генкок, американський генерал (в армії Півночі), герой Громадянської війни.
- 1857 – Овксентій Корчак-Чепурківський, український гігієніст і епідеміолог, міністр УНР, дійсний член ВУАН.
- 1859 – Джордж Ферріс, американський інженер. Відомий завдяки створенню оглядового колеса в 1893 році.
- 1861 – Фердинанд I Кобург, болгарський князь (1887 – 1908) і цар (1908 – 1918), засновник царської династії Кобургів у Болгарії.
- 1866 – Микола Василенко, український вчений-історик, громадський та політичний діяч.
- 1869 – Чарльз Томсон Ріс Вільсон, англійський фізик, нобелівський лауреат. Винайшов прибор для спостереження слідів руху мікрочасток
- 1872 – Трегубов Самуїл Леонтійович, український ортопед-травматолог, родом з Полтавщини. Засновник кафедри ортопедії і травматології Харківського медичного інституту.
- 1873 – В'ячеслав (Вацлав) Клочковський, російський, український і польський військово-морський діяч.
- 1908 – Петро Юхимович Шелест, українский політичний діяч, перший секретар ЦК КП України
- 1911 – Адальберт Борецький, українсько-словацький художник.
- 1916 – Кобаясі Масакі, японський кінорежисер.
- 1928 – Сергій Капиця, фізик, професор Московського фізико-технічного інституту, ведучий телепрограми "Очевидне – неймовірне"
- 1930 – Георгій Якутович, український митець-графік, ілюстратор, майстер лінориту, деревориту й офорту, художник кіно, художник-постановник.
- 1945 – Ганс-Адам II, князь держави Ліхтенштейн
- 1947 – Штерн Борис Гедалійович, український письменник-фантаст.
- 1951 – Кевін Кіган, англійський футболіст і тренер
- 1967 – Марк Рютте, нідерландський політик
- 1976 – Лів Крістін, норвезька співачка, колишня вокалістка гуртів Leaves' Eyes та Theatre of Tragedy.
14 лютого померли
- 269 — святий Валентин
- 869 — Кирило, візантійський слов'янський просвітитель із міста Солун (Салоніки), місіонер, рівноапостольний святий.
- 1400 — Річард II, король Англії у 1377—1399 рр., останній із династії Плантагенетів.
- 1779 — Джеймс Кук, англійський моореплавець, під час свого третього навколосвітнього плавання, загинув у сутичці з гавайцями.
- 1831 — Вісенте Герреро, мексиканський генерал, президент країни (1829).
- 1891 — Вільям Шерман, американський політичний і державний діяч, воєначальник, генерал армії США, командувач армією в часи Громадянської війни.
- 1897 — Пантелеймон Куліш, український письменник, член Кирило-Мефодіївського товариства, фотльклорист, перекладач
- 1943 — Давид Гільберт, визначний німецький математик-універсал, який зробив значний внесок у розвиток багатьох математичних розділів.
- 1975 — Джуліан Хакслі, англійський філософ, біолог, міжнародний громадський діяч, перший директор ЮНЕСКО, засновник «Фонду дикої природи».
- 1988 — Фредерік Лоу, американський композитор.
- 2003 — Вівця Доллі, перша успішно доросла клонована тварина.
- 2005 — Рафік Харірі, колишній прем'єр-міністр Лівану, вбитий, імовірно, «Хезболлою».
- 2011 — Джордж Ширінг, американський джазовий піаніст-віртуоз і композитор.
- 2015 - Мікеле Ферреро, власник концерну «Ferrero», найбагатша людина Італії.
- 2015 - Луї Журдан, французький, американський актор.
Прикмети 14 лютого
- Небо закрите туманними хмарами – найближчими днями буде хороша погода
- Небо в зірках – весна настане нескоро
- якщо 14 лютого тепло – найближчі 30 днів також будуть теплими
- Пішов сніг – навесні часто йтимуть дощі
- Морозний день – весна буде холодною і пізньою
[gallery columns="1" link="file" size="full" ids="370524"]
Що цього дня не можна робити
- байдикувати, лінитися
- зловживати алкоголем, переїдати
- сваритися та лихословити
- починати нові справи
Календар важливих подій в Україні та світі 14 лютого:
- 842 — умовний день народження французької мови
- 1009 – перша згадка про Литву (в анналах монастиря Кведлінбург)
- 1014 – Папа Римський Бенедикт VIII визнав Генріха II Святого імператором Священної Римської Імперії
- 1556 – Акбар коронований падишахом монгольської імперії
- 1610 – під Смоленськом посли від Московської держави на чолі з боярином Михайлом Салтиковим домовилися з польським королем Сигізмундом II про умови обрання королевича Владислава московським царем. Головною вимогою московської сторони була непорушність православ'я
- 1663 – Канада оголошена королівською провінцією Франції
- 1778 – прапор Сполучених Штатів уперше формально визнаний іноземним військово-морським судном, коли французький адмірал Туссен-Гійом Піке де ла Мот салютував дев'ятьма гарматами американському кораблеві "Рейнджер" під командуванням Джона Джонса
- 1779 – у сутичці з аборигенами Гавайських островів загинув англійський мореплавець Джеймс Кук
- 1797 – британська ескадра розбила іспанський флот біля мису святого Вікентія (район Гібралтару), за що Гораціо Нельсон отримав звання контрадмірала
- 1807 – при пожежі на англійському кораблі "Аякс" загинуло майже 300 осіб
- 1848 – за мирним договором Мексика віддала Техас Сполученим Штатам
- 1859 – Орегон став 33-м штатом США
- 1876 – американський винахідник Александер Белл продемонстрував перший побутовий телефон
- 1879 – війська Чилі захопили порт Антофагаста, що стало одним з приводів до війни між Чилі і коаліцією Перу та Болівією
- 1912 – Аризона стала 48-м американським штатом
- 1914 – виборча реформа в Галичині дозволила отримати українцям 27,2 % мандатів у крайовому сеймі, проте не була реалізована через початок Першої світової війни
- 1919 – почалася польсько-радянська війна
- 1933 – у Парижі запроваджена перша у світі автоматична телефонна служба точного часу ("говорячий годинник")
- 1939 – у Гамбурзі на верфі "Блом і Фосс" спущений на воду лінкор "Бісмарк" – найпотужніший корабель Німеччини в Другій світовій війні
- 1941 — німецький крейсер "Адмірал Гіппер" завершив 14-денне плавання, в ході якого він затопив 64 кораблі союзників
- 1944 – за наказом Гітлера ліквідовано абвер (відділ військової розвідки)
- 1946 – у Пенсильванському університеті фірмою IBM представлений ENIAC – один із перших у світі комп'ютерів
- 1946 – націоналізований Банк Англії
- 1949 – відкрита перша сесія Кнесету, парламенту Ізраїлю
- 1952 – в Осло відкрилися VIII (VI) Зимові Олімпійські ігри
- 1956 – у Москві відкрився XX з'їзд КПРС, відомий засудженням культу особи і, побічно, ідеологічної спадщини Сталіна
- 1958 – в Аммані Йорданія та Ірак підписали договір про об'єднання двох королівств, на чолі якого став король Іраку Фейсал II
- 1966 – у Москві письменники Андрій Синявський та Юлій Даніель засуджені, відповідно, до семи і п'яти років ув'язнення за антирадянську пропаганду
- 1967 – в Мехіко підписано договір Тлателолко, що забороняє ядерну зброю в Латинській Америці
- 1972 – стартувала до Місяця радянська автоматична станція "Луна-20". Через 11 днів вона доставить на Землю місячний ґрунт
- 1978 – англійська група Dire Straits розпочала в Лондоні запис свого першого альбому.
- 1989 – аятола Хомейні заочно засудив іранського письменника Салмана Рушді до страти за книгу "Сатаниські вірші".
- 1990 – "Вояджер-1" зробив фотографію Землі з відстані 6,4 млрд км: Бліда блакитна цятка.
- 1992 – установлені дипломатичні відносини між РФ і Україною.
- 1993 – Україна, Польща та Угорщина підписали договір про співпрацю народів Карпатського регіону.
- 2005 – у Лівані внаслідок теракту вбитий колишній прем'єр-міністр Рафік Харірі.
- 2005 – троє працівників PayPal заснували відеохостинг YouTube.
[gallery columns="1" link="file" size="full" ids="370521"]
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"