субота, 11 січня, 2025
НТА > НОВИНИ > Наприкінці зими на українців чекають обмеження: експерт про світло, газ і тарифи

Наприкінці зими на українців чекають обмеження: експерт про світло, газ і тарифи

Наприкінці зими на українців чекають обмеження: експерт про світло, газ і тарифи
Експерт з енергетичних питань, заступник голови комітету ВРУ з питань енергетики і ЖГК Олексій Кучеренко

розповів, чи готова Україна до зими, як зміняться цінники у платіжках за газ, тепло і світло та хто буде мерзнути найбільше. Одразу наголосив: викликів узимку буде багато - як зовнішніх, так і внутрішніх. Ці виклики "і цивільні, і військові".

Що буде з теплом та чи буде світло

Чи вистачить газу українцям

За його даними, зараз "Нафтогаз" має запасу у 14 млрд кубів газу. Ця цифра може зрости до початку опалювального сезону щонайбільше до 14, 5 мільярдів. Це при тому, що в розпорядженні Уряду йшлося про потребу у 19 млрд кубів. Також значна проблема - борги. Вони сьогодні перед НАК "Нафтогаз" від компаній та підприємств становлять 19 млрд гривень. Джерел їх покриття на даний момент нема.

"За оптимістичним сценарієм, цього газу вистачить.  Та у лютому-березні, коли весь газ уже піднімуть зі сховищ, буде обмежений доступ до видобутку, будуть доволі жорсткі заходи стосовно споживачів. Будуть спонукати споживачів - побутових, комерційних - скоротити споживання. До речі, зараз це робить уся Європа. Чехія, Словаччина, Польща планують скоротити споживання газу на 15-20%  за рахунок різних економічних та адміністративних заходів" .

Що буде з цінами на газ, тепло і світло

"Ціна на сьогодні - це питання політичне. Вочевидь, що ніхто не допустить зростання цін для населення. Тарифи на газ, на розподіл газу, тепло не зміняться. Накладено мораторій. Та, якщо газу не вистачатиме тепловикам, вони просто не догріватимуть. Тому варто готуватися, що в домівках буде нижча температура, аніж ми звикли. Передусім, виникне бажання увімкнути обігрівачі, і, наприклад, у багатоквартирних будинках зросте навантаження на внутрішньобудинкові електромережі. Більшість із них старі, вони просто можуть не витримати таке навантаження, вони на нього не розраховані

За його словами, Україна вже зараз почала використовувати зимові запаси вугілля через різке похолодання у вересні: замість накопичувати станції почали його спрацьовувати.

"Тому головне завдання - таки встигнути накопичити вугілля на 2 -2,5 місяці роботи енергосистем. Розраховувати можемо через порушену логістику тільки на українське вугілля, собівартість якого зросла. Відтак потрібно було ухвалювати непопулярні рішення по тарифах. Його ухвалили. Воно не відобразиться на тарифі для населення за електроенергію. Але зміни відчують комерційні та бюджетні установи і підприємства. Це відобразиться на цінах практично всієї продукції, послугах".

Ще один великий ризик пов'язаний із роботою Запорізької АЕС, яка навряд чи працюватиме у балансі з усієї українською системою електроенергії.

"Саме тому доведеться більше споживати саме енергії з вугілля. І є перспектива, що його запаси будуть вичерпані у лютому. І це доведеться компенсовувати газом на станціях. А де брати його? Хіба купувати за величезні ціни".

Кучеренко наголосив: катастрофи не має статися, запасів насправді має вистачити, але до незручностей варто готуватися.

"Але на тлі можливих атак агресора, які, радше за все будуть по об'єктах інфраструктури, варто знати, що можливі доволі суттєві локальні проблеми: наприклад, якщо виходитиме з ладу станція, енергетики, залежно від ситуації, запускатимуть обмеження", - додав Олексій Кучеренко.

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"