Дослідницький корабель «Джеймс Кларк Росс», який Україна придбала у Великої Британії для проведення антарктичних місій, зайшов до одеського порту. Про це повідомило Суспільне. Криголам вирушив із Данії під українським прапором 18-го вересня. Судно розпочало заходити до одеського порту 5-го жовтня о 10-ій ранку. Директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий розповів, що на криголам чекали 20 років. Упродовж цього часу в українських вчених не було змоги самостійно здійснювати експедиції в морі. Вперше з часів Незалежності український флот поповнився новим судном.
«Після 20-річної перерви ми повертаємося у Світовий океан. На сьогодні це є головний простір, де розвивається економіка світу», – зазначив Євген Дикий.
Українські вчені зможуть підіймати зразки із глибин до 8-ми тисяч метрів. Тепер для досліджень доступно близько 90% дна океану та полярні регіони. [gallery size="full" ids="341762,341763,341764"]
«Ми отримуємо плавучий інститут, який може працювати у будь-якій точці Світового океану. У нього автономність плавання 2 місяці. Практично немає такої точки, яка була би недосяжна для цього судна» – зауважив Євген Дикий.
Директор Національного антарктичного наукового центру запевнив, що нове українське ім'я судну дадуть наприкінці цього місяця. Логістика станції «Академік Вернадський», за словами Євгена Дикого, також радикально зміниться. Впродовж 25-ти років вона залежала від іноземних суден. Україна також зможе обслуговувати станції інших країн, у яких немає свого флоту.
«Це принципово змінює наші дії у будь-якій екстремальній ситуації. Ми тепер можемо не боятися за наших людей в разі якихось рятувальних робіт. Ми тепер забезпечені», – повідомив директор.
Нагадаємо, що після 30-ти років служби у складі Британської антарктичної місії криголам «Джеймс Кларк Росс» продали українській антарктичній станції «Академік Вернадський». Саме на ньому може вирушити в Антарктиду наступна українська експедиція. «Джеймс Кларк Росс» належить до криголамів одного з найвищих класів. Судно може рухатися крізь шар криги товщиною до 4-ох метрів за екстремальних умов і працює в штатному режимі у крижаному шарі товщиною до 1,5 метра. 31-го вересня над ним підняли Державний прапор України. У середині вересня стало відомо, що легендарний корабель «Бельгіка» працюватиме на Чорному й Азовському морях. Завдяки йому Україна зможе відновити дослідження та посилити екологічний моніторинг морів, а також успішно впроваджувати директиви Євросоюзу щодо морського довкілля.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"