п’ятниця, 7 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > В Україні дешевого меду не буде. Нові ціни

В Україні дешевого меду не буде. Нові ціни

В Україні дешевого меду не буде. Нові ціни
Цього року в Україні рекордно зросли ціни на мед – на 50-100 грн за кілограм продукту залежно від сорту.

Про це повідомила керівниця одного із українських виробників Руслана Пліс. «Схоже, що епоха дешевого меду в Україні завершується – його стає менше, а добувати –дорожче, тому мед і далі буде зростати в ціні», – зазначила експерт. За її словами, роздрібні ціни на сортові види меду – з липи та білої акації – зараз досягають 200-300 грн за кілограм. Мед з соняшнику, який вважається недорогим і ще торік коштував по 100 грн за кілограм, зараз коштує вже 130-150 грн за кілограм. Основні причини, які спричинили здорожчання меду –  складні погодні умови вже другий рік поспіль, подорожчання бджолопакетів та інвентарю, зростання витрат на утримання пасіки. «Дорожчає і паливо, і електроенергія, і всі продукти харчування – тому і мед не може залишатися на тій самій ціні, це було б парадоксом», – зазначила Руслана Пліс.

Де у світі люблять український мед

До словами, Україна у 2020-му році оновила рекорд з експорту меду: експортувала понад 81 тис. тон меду натурального. А а це на 44% більше (55,7 тис. тонн), ніж у 2019 році. Експорт меду зріс із $101,8 млн у 2019 році до $139,36 млн за 2020 рік. 82,5% експорту меду припадає на країни ЄС, загальна сума експорту до ЄС становить $115,23 млн. Також і в 2021 році Україна продовжує залишатися лідером на світовому ринку цієї продукції. Заступник міністра розвитку економіки, торговий представник України Тарас Качка зазначив, що український мед дуже популярний у європейських країнах. «Попри скромну тарифну квоту в 5 тисяч тонн ми продаємо на рівні 30 тисяч тонн меду в ЄС. Тобто попит перевищує пропозицію. Бо це географічно близько, це та сама культура виробництва, це вигідна ціна, це великі обсяги», – зауважив Тарас Качка. За даними Державної митної служби України, найбільшими трьома ринками збуту українського меду в минулому році стали: Польща, яка закупила в нашій країні 26% всіх поставок, Німеччина – з часткою 18,8% і США –  9,7%. «Абсолютний рекорд експорту меду, який був зафіксований в минулому році, пояснюється декількома факторами. Це підвищений попит на мед українського походження з боку ЄС через неврожай, який спостерігався в ряді країн Європи, а також невизначеність з подальшим розвитком пандемії коронавірусу –  як результат, країни-імпортери робили запаси продукту на весь сезон 2020-2021 років», – зауважила Анна Бурка, консультант Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Скільки меду їдять українці

Як показало опитування споживачів однією з торгових марок, українці вживають мед для  підвищення імунітету – 83%; для профілактики і під час лікування різних захворювань – 71%; як натуральне джерело вітамінів, мінералів і мікроелементів (елемент здорового способу життя) – 49%; як ласощі, десерт (на першому місці – смакові якості) – 15%; у якості подарунку – 11%. Помітно виріс обсяг споживання меду за останні два роки пандемії. Зараз активний споживач меду з'їдає на рік 14-15 кг продукту, а звичайний – близько 2 кілограм. При цьому частка активних споживачів становить близько 30% від загальної кількості. Тож середній рівень споживання може становити більше 5 кг на людину за рік. Якщо раніше основною мотивацією була профілактика і лікування простудних захворювань, то зараз багато хто розглядає мед, як важливу складову здорового способу життя.

Ліля Чміль

 

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"