четвер, 6 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > В Україні може з'явитись електронна гривня. Що це таке та як працюватиме

В Україні може з'явитись електронна гривня. Що це таке та як працюватиме

Цифровою валютою можна буде розраховуватися та навіть отримувати зарплату. Втім чи стануть е-гроші проривом для українців, - експерти ще мають сумніви

В Україні може з'явитись електронна гривня. Що це таке та як працюватиме
В Україні може з’явитися власна цифрова валюта. Вже незабаром співробітники Міністерства цифрової трансформації першими отримуватимуть зарплату в електронній гривні.Про те, що таке електронна гривня, - читайте у матеріалі NTA.

Що таке електронна гривня

Ще у кінці 2016 року Національний банк почав дослідницький проєкт щодо можливого впровадження е-гривні. Електронна гривня – це національна валюта на основі технології блокчейн, яка може дозволити мінімізувати транзакційні витрати на переказ грошей від одного учасника платіжного ринку України до іншого та одночасно проводити їх з практично миттєвою швидкістю. Економіст Віктор Гальчинський пояснює, що електронна гривня - це цифрова валюта центрального банку: "Зараз багато центральних банків тестують такі можливості. Вона буде однозначно така, як готівкова гривня і буде використовуватися, очевидно, для невеликих платежів". За словами економіста, саме поняття електронні гроші для України - не нове. До прикладу, закон про платіжні системи і переказ коштів в Україні (стаття 15) дозволяє банкам випускати електронні гроші. "І такі електронні гроші досить активно останнім часом випускалися. Зараз ці проєкти поступово згортаються, бо, за вимогами фінансового моніторингу, потрібно ідентифіковувати клієнта. Відповідно, ці деперсоналізовані електронні банківські гроші поступаються звичайним платіжним карткам, якими користуються ідентифіковані клієнти", - додав він.

Як працюватиме цифрова валюта

Цифрову валюту можна використовувати з різною метою, пояснює Віктор Гальчинський:

"Починаючи від накопичення і закінчуючи інвестуванням або розрахунками на невеликі суми".

Водночас, для того, щоб ці розрахунки проводились потрібно доопрацювати і модернізувати платіжну інфраструктуру, бо зараз ніхто не знає, як ця гривня буде виглядати.

"Бо електронні гроші комерційних банків, про які я говорив, то вони облікувалися на передплачених картках. Це була звичайна банківська картка", - зазначив Гальчинський.

За словами економіста, очікувати, що електронні гроші центрального банку витіснять електронні картки, не варто. "Це радше буде ще один такий безготівковий спосіб розрахунку на території України. Не варто проривного чогось чекати", - додав він. Тим часом міністр цифрової трансформації Михайло Федоров в інтерв'ю ТСН пояснив, що цю технологію потрібно протестувати, отримати споживчий досвід. Наразі міністерство вивчає досвід інших країн. Федоров зазначив, що використання електронної гривні має потенціал програмними засобами (смарт-контактами) встановлювати можливі напрямки та умови використання грошових субсидій, наприклад, обмежити їх нецільове використання. "Скажу чесно: як один з перших пілотів у нас є на столі питання про виплату заробітної плати співробітникам Міністерства цифрової трансформації в електронній гривні. Українці посідають перше місце у світі за адаптивністю до віртуальних активів", – зазначив Федоров.

Використання е-гривні

Раніше Національний банк України заявляв, що зосередиться на опрацюванні трьох можливих варіантах використання е-гривні:

  • для роздрібних безготівкових платежів (Р2Р перекази між фізичними особами та операції електронної комерції)
  • транскордонні платежі (Р2Р перекази між фізичними особами)
  • як інструменту для здійснення операцій у сфері віртуальних активів.

Економіст Віктор Гальчинський додав, що згідно з національною фінтех-стратегією, перша е-гривня мала б бути емітована до кінця грудня 2024 року. Відповідальними за це є НБУ та Міністерство цифрової трансформації.  

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"