Уповноважений із прав людини Дмитро Лубінець запропонував Раді національної безпеки й оборони прибрати формулювання «обмежено придатний». Громадяни України, які мають проблеми зі здоров'ям, можуть нести службу не на передовій. Про це він заявив у прямому ефірі спільного національного телемарафону «Єдині новини».
«Щодо «обмежено придатних» ми зафіксували дуже багато випадків, коли через корупційну складову видали довідки громадянам, які не мають вад, не мають проблем зі здоров’ям, як «непридатні», а громадянам України, які мають відкриті проблеми зі здоров’ям, є багаторічні діагнози, їм видали ці довідки «обмежено придатний». Це потребує врегулювання», – розповів омбудсмен.
За його словами, таке питання окремо розглянули на засіданні РНБО, на якому Лубінець запропонував прибрати формулювання «обмежено придатний». На думку омбудсмена, громадянин України повинен бути або придатним до виконання військової служби, або непридатним.
«Якщо він, наприклад, через здоров’я непридатний до виконання бойових завдань з автоматом в руках прямо на передовій, у нього є, наприклад, проблеми з хребтом, він може бути в штабі або в складі ракетних військ, може займатися IT (військовим напрямком)», – пояснив Лубінець.
На його думку, він рекомендував на РНБО, щоби питання обмежено придатний, непридатний чи повністю придатний урегулювали через військові професії. Таке врегулювання, за версією Лубінця, має чітко показати громадянину України, якщо він придатний, але в нього є проблеми зі здоров'ям, то він придатний саме для проходження служби у певних військах, які, наприклад, не пов'язані взагалі з передовою Він наголосив, що процедура повинна відбуватися максимально прозоро, зрозуміло для громадян і цифровізовано. Крім того, до електронних баз повинні мати доступ громадяни, лікарі й інституції, які здійснюють парламентський контроль. Омбудсмен висловив переконання, що це унеможливить корупцію та надасть можливість насправді захищати права громадян, якщо їх порушують. Лубінець також поінформував, що зараз уже перевірили 75% військово-лікарських комісій, решту планують перевірити до кінця вересня. Нагадаємо, що в Україні офіційно затвердили новий розклад хвороб, за яким оцінюватимуть придатність до військової служби та впорядкують проходження служби обмежено придатними. В Україні з 1-го жовтня жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, мають стати на військовий облік. Проте це ще не означає, що їх мобілізують.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"