понеділок, 20 січня, 2025
НТА > НОВИНИ > В Україні знижується рівень освіти: результати міжнародного тестування

В Україні знижується рівень освіти: результати міжнародного тестування

Результати зорієнтують українську систему освіти та допоможуть скласти план дій, щоби надолужити освітні втрати

В Україні знижується рівень освіти: результати міжнародного тестування

Україна вже вдруге долучилася до тестування PISA – міжнародного дослідження якості освіти. Загалом результати виявилися нижчими порівняно з попередніми циклами. Про це повідомило Міністерство освіти та науки України. Тестування PISA оцінює здатність 15-річних учнів застосовувати знання з математики, природничих дисциплін і читання у реальних життєвих контекстах.

«Україна – єдина країна, яка провела дослідження в умовах війни, тому це могло суттєво вплинути на результати», – зауважив міністр освіти Оксен Лісовий.

У міністерстві додали, що хоча тестування проводили в стресовому режимі та не є репрезентативним для всієї країни (лише у 18-ти з 27-ми регіонів України), результати дають змогу виявити основні тенденції у сфері середньої освіти на рівні держави загалом.

«Війна впливає на успішність і ментальне здоров'я школярів в Україні та залишає шрами, які ще довго відчуватимуться. Як показало дослідження PISA, наслідком цього стало те, що українським дітям складніше досягати успіхів у навчанні», – зазначив голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде.

Математика

Результати 2022-го року на 12 балів нижчі за результати 2018-го року. Тільки 58% учнів досягнули базового рівня, а 32% – рівня 3 та вище. Саме з математики в українських учнів найнижчий рівень освітніх втрат серед усіх досліджуваних галузей. У галузі математики різниця між Україною та країнами ОЕСР – приблизно півтора року навчання за стандартами PISA (1 рік навчання = 20 тестових балів).

Природничо-наукові дисципліни

Якщо порівняти з циклом 2018-го року, то результати зменшилися на 19 балів. Базового рівня грамотності за шкалою PISA досягнули 66% українських учнів. Водночас вищих рівнів досягнули 36%. Разом із тим успіхи в природничо-наукових дисциплінах попереднього циклу досліджень виявилися кращими, ніж, наприклад, із математики, тому хоч результати й знизилися, але падіння є не таким помітним.

Читання

Українські учні показали результат на 38 балів нижчий, ніж 2018-го року. 59% учнів досягнули базового рівня в читанні, 29% – вищих рівнів. Учні зі сільської місцевості відстають від однолітків із великих міст. На бали також впливає те, у закладі якого типу навчається дитина: у ліцеях, гімназіях і спеціалізованих школах бали в середньому на 23 вищі, ніж в учнів загальноосвітніх шкіл. Окрім того, досі спостерігається значний гендерний розрив у результатах. Хлопці на 10 балів випереджають дівчат із математики, а в читанні дівчата кращі на 23 бали. Загалом Україна показала вищі результати з усіх трьох галузей, ніж Болгарія, Молдова та Грузія. Але результати Естонії, Польщі та Словаччини є вищими. Фахівці запевнили, що ці результати зорієнтують українську систему освіти для подальшого руху та допоможуть скласти план дій, щоби надолужити освітні втрати та нівелювати розриви між різними групами учнів.

«Ми розуміли, що освітні втрати через пандемію ковіду та війну неминучі, проте зараз у нас є розуміння масштабів. Ми вже розпочали роботу для надолуження освітніх втрат і робитимемо це, ґрунтуючись на результатах дослідження», – додав міністр Лісовий.

У тестування взяли участь майже 700 000 15-річних учнів у 81-ій країні. Середні показники з математики у країнах, де проводили тестування, впали на 15 пунктів, а читання – на 10 пунктів. У світі збереглася тенденція, що хлопці випередили дівчат у математиці (на 9 балів), але дівчати випередили їх у читанні (на 24 бали). Різке зниження успішності з математики зафіксували у Німеччині, Ісландії, Нідерландах, Норвегії та Польщі. Нагадаємо, що «Українське радіо» оголосило результати радіодиктанту національної єдності 2023 року, що відбувся 27 жовтня. Без жодної помилки радіодиктант написали дві учасниці – львів’янка Христина Гоянюк та волинянка Галина Шура.

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"