четвер, 6 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > В Україні виявили новий варіант штаму «Омікрон». Чим він небезпечний

В Україні виявили новий варіант штаму «Омікрон». Чим він небезпечний

Поки в Україні фіксують поодинокі випадки, але цей варіант, за словами Ігоря Кузіна, викликає занепокоєння

В Україні виявили новий варіант штаму «Омікрон». Чим він небезпечний

Україною шириться новий штам коронавірусу «Омікрон» – BA.2. Наразі зареєстровані поодинокі випадки, але цей варіант викликає занепокоєння. Про це заявив головний санлікар України Ігор Кузін сьогодні, 18 лютого, під час брифінгу.

«Стосовно варіантів BA.1, BA.2 – так, вони зареєстровані на території України. Поки що це поодинокі випадки, і насправді коли ми подивимось на ось ці підвиди, підтипи штаму «Омікрон», то дійсно оцей другий варіант викликає занепокоєння... Ми зараз не фіксуємо його масово, це переважно випадки зараження людей, які повернулися з-за кордону», – розповів Кузін.

Що відомо про BA.2

Цей варіант штаму «Омікрон» іноді називають «невидимим», оскільки він не має генетичного маркера, який дослідники використовували, щоб відрізнити варіант BA.1 від «Дельти». Також варіант «Омікрону» BA.2 вважається більш заразним, ніж підвид BA.1. Однак, як свідчать попередні дані досліджень, наявні нині вакцини захищають від нього. "Близькоспоріднені варіанти вірусу, які мають спільного предка, можуть розгалужуватися на субваріанти", –  пояснюють у Глобальному альянсі з вакцин та імунізації (GAVI). [gallery size="full" columns="1" ids="372032"] Наприклад, варіанти «Дельта» й «Омікрон» мають спільного предка –материнський штам SARS-CoV-2. До появи "Омікрону" штам "Дельта" домінував у світі та мав понад 200 субваріантів. Наразі "Омікрон" розділився на три субваріанти – BA.1, BA.2 та BA.3, але, ймовірно, їх буде ще більше. Отже, субваріант BA.2 – це підвид варіанту COVID-19 "Омікрон", який вперше ідентифікували у грудні. Тоді BA.2 виявили в Індії та Південній Африці, а згодом він поширився у США та Європі. Цікаво, що оригінальний BA.1 та новий BA.2 є "братами", які мають близько 30 схожих мутацій, у порівнянні з родовим штамом SARS-CoV-2. Водночас новий субваріант також має ще понад 20 нових мутацій, але тільки деякі з них належать до ділянок геному, важливих для імунного розпізнавання антитіл. Це означає, що зараження будь-яким субваріантом "Омікрону" може частково забезпечити імунітет і до інших підвидів. Тобто, якщо ви перехворіли "оригінальним" "Омікроном (BA.1)", ризик заразитися BA.2 буде невеликим. Зазначимо, що наразі  у світі зафіксували понад 27 тисяч випадків зараження "Омікроном (BA.2)".

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"