п’ятниця, 10 січня, 2025
НТА > НОВИНИ > Війна на Близькому Сході «поставила крапку» в дружбі Росії й Ізраїлю

Війна на Близькому Сході «поставила крапку» в дружбі Росії й Ізраїлю

Росія кидатиметься на будь-які хаотичні події в Ізраїлі чи деінде, аби відвертати увагу від внутрішніх проблем в Росії

Війна на Близькому Сході «поставила крапку» в дружбі Росії й Ізраїлю

Упродовж багатьох років прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху підтримував теплі відносини з російським диктатором Володимиром Путін. Однак нещодавній напад ХАМАСу поклав кінець цьому союзу. Такий висновок зробили аналітики The Wall Street Journal.

Тектонічні зрушення в ролі Росії на Близькому Сході

Навіть вторгнення Росії на територію України та потепління у відносинах з Іраном не змогли підірвати співпрацю з Ізраїлем. Лідери країн продовжували підтримувати зв'язок, а Нетаньяху оголосив про позаблоковий підхід до війни в нашій країні, відмовившись надавати ЗСУ летальну допомогу або системи протиповітряної оборони.

«Тепер, після смертоносної атаки підтримуваних Іраном бойовиків ХАМАС на Ізраїль, ці розмови, схоже, припинилися. Путін – один із небагатьох світових лідерів, який не зателефонував Нетаньяху, щоби висловити співчуття у зв'язку із загибеллю понад 1 300 ізраїльтян, вбитих ХАМАСом під час цієї атаки», – зазначили експерти.

З початку війни в Україні відзначають ширші тектонічні зрушення, які відбуваються в ролі Росії на Близькому Сході. У пошуках зброї та союзників Путін трансформував свої відносини з Іраном і зміцнив зв'язки з арабськими країнами, такими як Єгипет, Ірак і Об'єднані Арабські Емірати.

«Тепер Москва розглядається як закладка основи стратегічних відносин з Ісламською республікою, яка постачала тисячі дронів Shahed», – зазначили у статті видання.

Там додали, що Росія поставила у відповідь навчально-тренувальні літаки Як-130 Ірану та розглядає можливість продажу Су-35, що може змінити баланс повітряних сил на Близькому Сході. Впродовж багатьох років Росія й Іран підтримували зв'язки одне з одним, та їх відносини засіяла недовіра, оскільки кожна зі сторін гралася у відносини із Заходом.

«Росія шукає партнера, який може надати зброю, але її обійми з Іраном зумовлені також ширшими антизахідними настроями», – пояснив експерт із російсько-іранських відносин у Катарському університеті Ніколай Кожанов.

ХАМАС подякував Путіну

Зокрема, обійми Ірану та Росії поширилися на спонсорований Тегераном ХАМАС, який нещодавно вдерся в Ізраїль. За останній рік щонайменше дві делегації високого рівня прилітали до Москви на переговори. На вихідних ХАМАС подякував диктатору за позицію щодо «сіоністської агресії, яка триває проти нашого народу, та його неприйняття облоги Гази». Росія не засудила атаку терористів на Ізраїль, а депутат Держдуми Андрій Гурульов, зі свого боку, відзначив союз Єрусалиму зі США та союз Москви з Іраном і «навколишнім мусульманським світом». Зміцнення зв'язків Москви з Іраном є повторенням позиції СРСР, який у часи холодної війни, аби протистояти американським партнерам і зберегти свої позиції в найбідніших країнах світу, озброїв найбільших ворогів Ізраїля. Це, зі свого боку, призвело до Шестиденної війни 1967-го року та війни Судного дня шістьма роками пізніше.

«Тим часом Кремль має внутрішні причини вітати війну далі від російських кордонів. Перед президентськими виборами в Росії, які запланували на березень, Кремль шукає спосіб відвернутися від війни в Україні. Путін часто підтримував своє 23-річне правління Росією, використовуючи державні медіа, щоб ігнорувати внутрішні проблеми, зосереджуючись на безладі за кордоном», – зазначили аналітики.

Звинувачення на адресу США

З минулих вихідних війну в Україні витіснили з перших шпальт газет у всьому світі та й у самій Росії, де медіа перемикнутися на Ізраїль і Сектор Гази. Російські високопосадовці вважають, що конфлікт в Ізраїлі є ударом по престижу США та змусить Вашингтон зробити оцінку власних можливостей щодо одночасного постачання допомоги Києву та Єрусалиму.

«Путін у своїх перших коментарях щодо нападів ХАМАСу на початку минулого тижня розкритикував США, назвавши ці напади «яскравим прикладом провалу політики США на Близькому Сході», які ніколи не захищали інтереси палестинців у мирних переговорах. У п'ятницю він заявив, що Ізраїль має право захищатися від нападів з боку ХАМАС, але закликав до мирних переговорів, які мають привести до створення незалежної палестинської держави», – наголосили аналітики.

Зі звинуваченнями в бік США виступив міністр закордонних справ Сергій Лавров. Через декілька днів після вторгнення ХАМАСу посадовець зустрівся з головою Ліги арабських держав Ахмедом Абуль Гейтом. Обидва закликали до негайного припинення вогню та проведення переговорів за міжнародної підтримки. Інші ж кремлівські коментатори зловтішалися над тим, що бойові дії в Ізраїлі означають, що тепер два союзники США можуть бути позбавлені захисту. Пропагандист Соловйов перепостив новину про рішення США в січні вивезти 300 000 американських 155-міліметрових артилерійських снарядів зі складу зброї в Ізраїлі та передати їх українським військовим. Видатний науковий співробітник Ради з міжнародних відносин Томас Грем зазначив, що російські медіа, ймовірно, кидатимуться на будь-які хаотичні події в Ізраїлі чи деінде, аби відвертати увагу від внутрішніх проблем в Росії. Нагадаємо, що Папа Римський Франциск закликав створити гуманітарні коридори для допомоги мешканцям Сектора Гази, а також звільнити заручників, яких утримує угруповання ХАМАС. США та Китай повернулися на шлях нормалізації відносин і мають співпрацювати задля розв’язання міжнародних та регіональних конфліктів. На це зближення частково вплинула війна на Близькому Сході.

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"