четвер, 6 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Застороги 9 травня. Які «шаманські танці» готує Путін на «день побєдобєсія»

Застороги 9 травня. Які «шаманські танці» готує Путін на «день побєдобєсія»

Мобілізація Росії в умовах обмежень не має стати тим фактором, який дозволить Кремлю переломити ситуацію на свою користь

Застороги 9 травня. Які «шаманські танці» готує Путін на «день побєдобєсія»

Для Кремля з його агресивними постулатами та зверхнім ставленням до решти світу дата 9-го травня стала сакральним явищем. День пам’яті про велику жертву народу перетворили на пафосний вияв начебто переваги військової могутності Росії. Хоча насправді з російської армії після її «зустрічей» зі Збройними силами України більше кепкують у світі, ніж бояться, як раніше. Хай там як, але для Москви в так званий день перемоги мусить бути перемога. Навіть якщо хворобливі фантазії про парад на Хрещатику в Києві та в інших знакових українських місцях тепер виглядають маячнею божевільних, все одно Путін і його оточення вимагатимуть хоча би позначення таких нібито перемог.

«Є ідеологічна конструкція, цвях, на який вішають обладунки Володимира Путіна та всіх інших прихильників при ньому, і є інший менший сенс цієї дати – це по-радянському часовий поріг, до якого треба щось зробити. Ось до 9-го травня треба перемогти Україну чи заявити, що ми перемогли Україну», – цитує «Радіо Свобода» російського політолога Дмитра Орєшкіна.

Символізм для Кремля

Зараз є чимало прогнозів щодо того, що придумали у Кремлі до дати цього «рубікону», який вони в реальності не перейшли. Астрологи лякають тим, що світ перевернеться з ніг на голову. Експерти висувають різні версії – однак усі сходяться на думці, що варто чекати якогось кроку від очільника Кремля. CNN, наприклад, вважає, що президент Росії може офіційно оголосити війну Україні (зараз у них це – спеціальна операція) вже 9-го травня, що дозволить повністю мобілізувати резервні сили Росії, оскільки російська армія не має перемог, а зусилля з вторгнення продовжують давати збої. Такої думки дотримуються американські та західні офіційні особи. Вони припускають, що Путін скористається символічним значенням і пропагандистською цінністю цього дня, щоб оголосити або про військові досягнення в Україні, або про велику ескалацію бойових дій, або про те й інше. Також аналітики CNN не виключають оголошення про анексію Луганської та Донецької областей, початок атаки на Одесу на півдні або рапортування про повний контроль над Маріуполем. Варто зазначити, що наразі західні розвідки не помилялися (або рідко вдавалися до неточностей). Однак зараз окупантам уже не можна розраховувати на щось на кшталт бліц-кригу. На Заході сповна визнають, що українські військові здатні перемагати армію загарбників. Це вони довели на практиці, а допомога наших союзників посилює Україну.

Відвоювати всі території

Своєю чергою, The Washington Post пише про те, захоплення Донецької, Луганської та Херсонської областей стане для Росії спробою контролювати більшу частину сходу України, незважаючи на невдачі на полі бою. Розвідка США повідомила також, що Росія готується все ж провести псевдореферендуми, на яких намалюють згоду на відокремлення цих областей від України та приєднання до Російської Федерації. Головною метою Кремля залишається анексія великих нових ділянок української території найближчими днями – а до 9-го травня залишилося вже менше тижня. Проте вашингтонські експерти наголошують і на тому, що війна не закінчиться після псевдореферендумів. Україні все одно треба відвойовувати всі свої території. Тому не так важливо, що хоче сфальсифікувати Путін. Важливо, щоби відповідь Києва виявилася адекватною. До речі, вже чотири країни – США, Велика Британія, Німеччина та Польща – не приховують, що повернення до лінії розмежування 24-го лютого може і не відбутися. Вони радять Кремлю погодитися на повне та беззастережне виведення військ з території України, у тому числі з Донбасу та Криму. Інша справа, що за нинішньої політичної парадигми на таку зухвалу, з точки зору Путіна і його яструбиного оточення, пропозицію Москва не погодиться. Але ситуація має властивість змінюватися кардинально, і це вже підтвердили події від початку війни.

Довгий шлях демілітаризації Росії

Військовий аналітик Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков звернув увагу на такий аспект: модернізація та переозброєння збройних сил Росії в останні 12 років, які створили умови для початку великої агресії проти України, робилися в доволі сприятливих умовах.

«А саме за умови належного ресурсного забезпечення, без того, щоби сильно ослабляти соціалку, та з доступом до західних технологій подвійного призначення. Як наслідок, збройні сили Московії на рік отримували 42-43 мільярди доларів (до 3% ВВП), а західні комплектуючі йшли в російські танки, БПЛА, системи радіоелектронної безпеки», – зазначив він.

Військовий аналітик підтвердив, що мобілізаційний ресурс там формально обраховується десятками мільйонів. І можливість наростити кількість з’єднань є. За рахунок відправлених на зберігання буксованих артилерійських систем і бронетехніки – не всієї, проте значної її частини, є ще й радянські запаси.

«Але це посилення в середньостроковій перспективі. В довгостроковій перспективі Московії буде дуже складно відтворити армію, яку вони мали на 24-те лютого. Нормальний режим експортного контролю з боку Заходу означатиме відсутність якісних комплектуючих. Енергетичне ембарго ЄС, яке все більше нависає, означатиме, що в майбутньому Московії доведеться зіткнутися з тією ж дилемою, перед якою стояла влада СРСР свого часу – армія чи споживання. Пам’ятаємо, куди привела ця дилема СРСР», – наголосив Микола Бєлєсков.

Він також акцентував увагу на ключовому сигналі, який Україна отримала минулого тижня в Рамштайні від міністра оборони США. Той сказав, що метою американської політики має стати досягнення такого стану, щоби Росія на роки вперед не могла загрожувати Україні та Європі в конвенційних військових питаннях. Тому, за словами експерта, з таким рівнем зобов’язань від партнерів, за яким стоїть сумарно більше 50% ВВП світу, мобілізація Росії в умовах технологічних, фінансових і енергетичних обмежень не є тим фактором, який дозволить Кремлю переломити ситуацію на свою користь. Хоча нас чекає довге протистояння – до того часу, поки демілітаризація Росії не досягне належного рівня.

Час не грає на користь Путіна

Найближче 9 травня Кремль намагатиметься використати в пропагандистських цілях. Як стверджують експерти, перемоги не буде, але все це супроводжуватимуть лавиною пафосу та гучних слів. Зрозуміло, що 9-го травня не закінчиться війна, парад, можливо, і пройде, а війна триватиме. Що довше вона буде йти, то гіршими ставатимуть справи для Володимира Путіна, час не грає на його користь.

«Перемоги в стратегічному плані вже точно немає і, мабуть, не буде в найближчому майбутньому, а навколо 9-го травня відбуватимуться такі собі шаманські танці, куди ж без цього», – наголосив політолог Дмитро Орєшкін.

У які конкретно заяви це може вилитися – сказати складно. У мережі вже оприлюднили якийсь «Маніфест південноросійського собору», який вказує на плани створення на півдні України нового маріонеткового режиму, а в тексті набір штампів російської пропаганди. Є інформація про можливе створення «Таврійської губернії» з центром у Сімферополі. Ватажки «ДНР» і «ЛНР» зі шкіри лізуть, щоби їх приєднали до Росії. Але щоби там не придумували промосковські діячі, Україна на такі «реверанси» за жодних умов не погодиться. Тому після 9-го травня все це триватиме й надалі… За оцінками британської розвідки щодо ситуації в Україні, модернізація російської армії у період з 2005-го по 2018-ий рік за рахунок інвестицій у висококласні повітряні, наземні та морські сили та засоби не дозволила Росії домінувати над Україною. Невдачі як у стратегічному плануванні, так і в оперативному виконанні позбавили її можливості перетворити чисельну силу на вирішальну перевагу.

«Російська армія нині значно слабша, як матеріально, так і концептуально, внаслідок вторгнення в Україну. Неможливість відновлення сил посилять санкції. Це вплине на здатність Росії розгортати звичайні збройні сили», – наголосили розвідники Великої Британії.

Скромніший парад на Красній площі

До речі, Міністерство оборони Росії відправить на парад 9-го травня в Москві майже на третину менше військової техніки, ніж 2021-го року. Також на нього не запросили іноземних лідерів. Про це повідомила інформаційна служба BBC. У параді братиме участь 129 одиниць військової техніки. Для порівняння: минулого року в ньому брала участь 191 військова машина. У пішому строю пройдуть близько 10 000 осіб, 2021-го року марширували близько 12 000. При цьому авіаційна частина параду, навпаки, налічуватиме на 1 літальний апарат більше. Серед техніки, яка була на параді рік тому, але не з’явиться 2022-го, – танки Т-80БВМ, самохідно-артилерійські установки 2С35 «Коаліція-СВ», важкі вогнеметні системи ТОС-1А «Сонцепік», машини інженерної системи дистанційного мінування «Замєдлєніє», зенітний комплекс «Панцир-С», а також всі машини Росгвардії. Брязкіт зброї все одно відчувається. І у відповідь задля допомоги України у Вашингтоні вже зробили конкретний крок – Конгрес США схвалив ленд-ліз для України. Це допоможе значно прискорити постачання озброєння. Також виділять додаткові 33 мільярди доларів для підтримки України. З них більше 20-ти мільярдів передбачено на сферу безпеки й оборони. Віталій Павлишин

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"