четвер, 6 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Після повеней і пожеж - землетруси та руйнівні вулкани. Чому трясе світ

Після повеней і пожеж - землетруси та руйнівні вулкани. Чому трясе світ

Після повеней і пожеж - землетруси та руйнівні вулкани. Чому трясе світ

Цього року Європу накрили потужні повені і пожежі, жертвами яких стали сотні людей. Не встигли оговтатися, як вже у вересні світ, зокрема й Україну, один за одним сколихнули нові природні катаклізми - землетруси та виверження вулкану. Про те, чому і де людям доводиться потерпати від "природних потрясінь" - читайте у матеріалі NTA. Серія землетрусів у світі почалася із Мексики. Підземні поштовхи магнітудою понад 7 балів за шкалою Ріхтера зафіксували 8 вересня. За даними сейсмологів, його епіцентр був розташований за 11 кілометрів від курортного міста Акапулько в штаті Герреро. Проте поштовхи були відчутні навіть за 300 кілометрів - в столиці країни Мехіко. [gallery columns="1" link="file" size="full" ids="340524"] Жертвами стихії стали три людини, в тому числі 14-річний підліток. Тисячі будинків були пошкоджені. Вже 11 вересня на околиці Мехіко частина скелі впала на житлові будинки. В результаті загинула одна людина і 10 зникли безвісти. Фахівці припускають, що зсув стався саме через землетрус напередодні. Після землетрусу магнітудою 7,1 в Герреро фахівці зареєстрували ще 809 повторних поштовхів. Найсильніша з них склала 5,2 бали. Наступним стихія струсонула узбережжя району Датча турецької провінції Мугла. Поштовхи магнітудою 4 бали зафіксували в Егейському морі на глибині 11,87 км.  Днями у цьому ж районі зафіксували ще чотири підземні поштовхи. Найбільший - 5,7 бала за шкалою Ріхтера. Постраждалих, на щастя, не було.

Натомість курортний Крит у Герції 27 вересня накрив 6-бальний землетрус. Епіцентр знаходився за 78 кілометрів від столиці Іракліон. Наступного дня Крит сколихнув ще один землетрус. В результаті загинула одна людина та ще 20 осіб постраждали. Відомо, що жертвою став 65-річний будівельник, який працював у церкві в Аркалохорі. На чоловіка обвалився дах. [gallery columns="1" link="file" size="full" ids="340535,340536,340537"] Через стихію також були пошкоджені сотні будинків та виникли обвали гірських порід. Землетрус пошкодив і храми у населених пунктах Руссохорія, Архонтіко і Пасідерос. Тисячі людей змушені ночувати в готелях та наметах. Сейсмолог з Імперського коледжу Лондона Стівен Хікс назвав підземні поштовхи найпотужнішими на Криті з 1959 року.

Землетруси в Україні

Землетруси цієї осені не оминули й Україну. Так, 23 вересня епіцентром підземних поштовхів магнітудою 4,3 бали за шкалою Ріхтера стала Тернопільщина, неподалік Чорткова.

Очевидці розповідають, що підземні поштовхи й справді відчули. Владислав Протоковило каже, що у селі Пробіжна, за 20 кілометрів від Чорткова, від вібрацій затремтіли сонячні батареї:

"Прокинулися з дружиною вночі близько 6:20 від сильного шуму та вібрації. І коли закінчилося, ми думали, що це буревій чи ще щось. Знаю, що на одному з об’єктів, де встановлювали батареї, є камери. І на камерах було очевидно, що був землетрус".

Люди, які живуть у центрі Чорткова, порівняли землетрус із сильним вибухом:

"Був страшенний вибух, що я навіть не знаю, як це сталося. Я думала, що хата валиться. Один такий сильний вибух, а другий трішечки легший вибух, а тоді ніби грім погуркотів", - розповідала місцева мешканка Ольга.

Землетрус на Тернопільщині відбувся без негативних наслідків, проте став найсильнішим, який реєстрували в Україні цьогоріч. Натомість завідувач відділу сейсмічності Карпатського регіону інституту геофізики ім. С. І. Субботіна Сергій Вербицький у коментарі для NTA пояснює, що такі землетруси для нас не є дивними. За його словами, ще потужніші поштовхи фіксували у лютому 2002 року в Микулинцях на Тернопільщині:
"Тоді був навіть трішки сильніший. Потріскалися стіни монастиря, фортеці. Навіть сповзла частина школи у річку. Наприклад, у Новодністровську, в районі Дністровської ГЕС, дуже часто бувають землетруси".
Сейсмолог наголосив, що для України небезпечні землетруси двох типів: зони Вранча (сейсмоактивна зона на ділянці стикування Південних (Румунія) та Східних (Українських) Карпат у повіті Вранча, Румунія) та місцеві землетруси.
"Перший - це землетруси зони Вранча. Вони є небезпечні для міст Одеса, Миколаїв, Чернівецька область. Якщо ми робимо розрахунки для атомних станцій, то ми обов'язково їх враховуємо. Другий випадок - це місцеві землетруси. Такі як відбулися у Микулинцях у 2002-му і цей останній на Тернопільщини. Вони не поширюються далеко, але вони є небезпечні , бо якби вони відбулися, наприклад, під важливим об'єктом, то могли бути неприємності", - додав Вербицький.
У випадку з Критом, то, як зауважив експерт, "Грецію трясе відколи вона є":
"Там є сейсмічно активна зона. Африканська плита підповзає під європейську. Вдень землетрусів на землі десятки, які можна відчути. А загалом їх соже бути сотні вдень", - зазначає сейсмолог.

Руйнівний вулкан на острові Ла-Пальма

Проте найбільш руйнівною стихія виявилась для Канарських островів. Лава вулкану Кумбре-В’єха зруйнувала майже 600 будинків, церкви та бананові плантації на острові Ла-Пальма. Уряд Іспанії оголосив його зоною лиха, тисячі людей були евакуйовані. Лава стікає по західному схилу вулкана в бік моря ще з 19 вересня. Сотні людей в прибережних селах продовжують жити в укриттях. [gallery columns="1" link="file" size="full" ids="340305"] У ніч на середу, 29 вересня, лава з вулкана Кумбре-В'єха досягла океану. Через контакт лави з водою в повітря потрапили великі хмари пари та токсичних газів. [gallery columns="1" link="file" size="full" ids="340552"] Влада островів закликала жителів західного узбережжя Ла-Пальми зачинити та заклеїти вікна та двері стрічкою та мокрими рушниками, аби уникнути потрапляння токсичних газів.  
 
 

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"