п’ятниця, 7 лютого, 2025
НТА > НОВИНИ > Зняти маски. Чи можуть вакциновані відкрити обличчя

Зняти маски. Чи можуть вакциновані відкрити обличчя

Чи не зарано українці масово відмовляються від уже звичного за півтора роки захисного атрибуту

Зняти маски. Чи можуть вакциновані відкрити обличчя
Гарячі літні дні стали для багатьох українців сигналом, щоб самовільно «скасувати» масковий режим. У транспорті, у крамницях – без масок сьогодні якщо не кожен другий, то що третій. Та й зауважень за такі порушення практично вже ніхто не робить.

Тож NTA з’ясовував: а чи не зарано в Україні відмовляються від уже звичного за півтора роки захисного атрибуту. Та чи повинні носити маски вакциновані громадяни, які ж зробили все можливе, щоб захистити себе від хвороби.

Чи потрібно носити маску

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) радить усім і надалі носити маски й дотримуватися соціальної дистанції — так можна запобігти поширенню штаму «Дельта», який, імовірно, стане панівним у світі. Як пояснила помічниця генерального директора ВООЗ Маріанджела Сімао, навіть повна вакцинація проти коронавірусу не повинна давати людям відчуття безпеки, а «самі вакцини не зупинять поширення вірусу серед людей». В Україні же, відповідно до карантинних норм, всі мешканці мають дотримуватись маскового режиму у громадському транспорті, під час масових заходів, у приміщеннях. Відповідно, робота закладів громадського харчування, розважальних закладів (нічних клубів), кінотеатрів та залів інших сфер культури, проведення інших масових заходів дозволяється за умов носінням масок та забезпечення засобами індивідуального захисту працівників. При цьому дотримання маскового режиму є необов'язковим за умови наявності у всіх учасників та організаторів заходу одного з таких документів:

  • негативний результат тестування на COVID-19 методом ПЛР (не більше як за 72 години до проведення заходу),
  • негативний результат експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 (не більше як за 72 години до проведення заходу),
  • документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 вакцинами, включеними ВООЗ до переліку дозволених для використання у надзвичайних ситуаціях.

У Міністерстві охорони здоров'я повідомили, що через недостатній рівень щеплень не планують скасовувати обов'язкове носіння масок навіть для вакцинованих. Згідно з постановою Кабміну, носіння масок обов’язкове:

  • у громадському транспорті;
  • закладах охорони здоров’я та освіти;
  • підземних переходах;
  • зупинках громадського транспорту;
  • інших територіях загального користування, де неможливо дотримуватися фізичної дистанції в 1 метр.

За порушення передбачається штраф - 170 гривень, якщо ви відмовитеся надягти маску на вимогу поліції, та на 17 тисяч гривень - якщо поїдете громадським транспортом без маски або зайде без неї на територію державної установи.

Привілеї «в масках» для вакцинованих

У жодній із постанов або інших законодавчих документах не йдеться про дозвіл не носити маски вакцинованим. Своєю чергою головний санітарний лікар Ігор Кузін зазначив, що ще восени та взимку українці повинні будуть носити захисні маски. Каже, що крім коронавірусу вони таким чином захищатимуть себе від гострих респіраторних вірусних інфекцій, грипу. За його словами, у разі наступного локдауну, в Україні вакцинованим можуть надати таки певні привілеї, зокрема – дозволити відвідувати ресторани та кінотеатри. Імовірно, люди показуватимуть внутрішні цифрові сертифікати для відвідування закладів та масових заходів. Планується, що це буде QR-код, який показуватиме, що людина вакцинована або перехворіла, або має негативний ПЛР чи антиген-тест.

Як отримати ковідний сертифікат

Перший варіант – це формування сертифікату в мобільному застосунку «Дія».  Сертифікат можна буде отримати в декілька кліків. В оновленій версії застосунку потрібно натиснути «Послуги», вибрати пункт «COVID-сертифікати» і натиснути «Отримати сертифікат». Наступний крок - підписати запит на передання даних з Електронної системи охорони здоров’я до «Дії». Підписати - це насправді потрібно просканувати обличчя за допомогою камери для звірки з фото, що зберігається в демографічному реєстрі Згенерувати «Дія. Підпис» просто:

  • Протріть фронтальну камеру, щоб випадкові відбитки пальців не заважали ідентифікації. Краще робити це на однородному тлі та із яскравим освітленням.
  • Наведіть камеру на обличчя. Потрібно, щоб воно потрапило в зелену рамку на екрані.
  • Виконайте вказівки застосунку. Треба буде нахилити голову чи покрутити обличчям, щоб система змогла перевірити ваше фото із біометрією в реєстрі.
  • Система робить фінальне фото — і все. Ніхто не зможе підробити ваш підпис, бо ви підтвердили свою особу.

.Зазначимо, що ЄС офіційно визнав українські COVID-сертифікати в застосунку «Дія». Водночас Україна визнає сертифікати країн-членів ЄС та інших країн, що приєдналися до ініціативи Digital COVID Certificate. Українці знову зможуть безпечно подорожувати без обмежень, які спричинила пандемія. Також сертифікат можна отримати й у сімейного лікаря, з яким підписана декларація. Формування ковідного сертифікату відбувається на основі даних, які лікар вніс для пацієнта в електронну медичну картку. Ковідний сертифікат може бути сформований у разі наявності інформації про те, що людина або отримала необхідну кількість доз вакцини від коронавірусу, або має клінічні показання через те що перехворіла на COVID-19, або ж має негативний результат ПЛР-тесту. Такий сертифікат буде використовуватися як всередині України (зокрема, для відвідування масових заходів), так і для закордонних подорожей. Ще один актуальний документ - це міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Його можуть отримати ті, хто пройшов повний курс вакцинації від COVID-19. Його також можна використовувати для подорожей за кордон. Такий документ можна отримати лише в паперовій формі в сімейного лікаря чи в будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров'я. Зазначений документ уже ратифікований Україною та міжнародним співтовариством.

Чи діє вакцинація

Згідно з дослідженням центрів США з контролю і запобігання захворювань (CDC), не вакциновані люди приблизно в 29 разів частіше потрапляють до лікарні з COVID-19. Також не вакциновані люди майже в п'ять разів частіше заражаються Covid, ніж щеплені. Оприлюднені дані свідчать, що вакцини захищають від важкого перебігу COVID-19 на тлі поширення штаму «Дельта». Його, до слова, зафіксували вже у щонайменше 163 країнах і територіях. Найбільше нових випадків захворювання за минулий тиждень зареєстрували у США (1 020 072, збільшення на 15% у порівнянні з попереднім тижневим періодом), Ірані (251 610, зменшення на 7%), Індії (231 658, зменшення на 10%), Великій Британії (219 919, збільшення на 11%) та Бразилії (209 099, зменшення на 1%). Україна серед країн світу займає 71 місце за кількістю нових інфікувань, серед країн Європи – 18 позицію. Зазначимо, що за даними Центру громадського здоров’я 24 серпня 2021 року в Україні зафіксовано 727 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19 (з них дітей – 46, медпрацівників – 10).  Старт вакцинації від COVID-19 в Україні відбувся 24 лютого 2021 року. Від початку кампанії проведено усього 8 300 200 щеплень.

Ліля Чміль

 

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"