Наразі остаточні розміри врожаю зерна в Україні точно не відомі, проте фахівці одностайні: у 2021 році Україна йде рекорд. Понад те, навіть лунало припущення, що такого врожаю не було «з часів Київської Русі». Тож чому експерти прогнозують суттєве подорожчання хліба. Якими будуть ціни на хліб та інші види випічки у наступні три місяці дізналися «Підсумки. Наживо» (щоп’ятниці о 19:00 на NTA).
Яка ціна на хліб зараз і що на неї вплине
У 1992-му - півтори карбованці, у 1992 році - 52 копійки, а у 2021-му 15 гривень. Це мінімальна сума за звичайний, білий хліб. За чорний, житньо-пшеничний треба викласти із кишені на 8 гривень більше – у середньому 23 гривні. Втім подорожчання неминуче, - стверджують економісти.
«Хліб – це соціальний продукт. Різні сорти хліба мають різну соціальну спрямованість. На соціальні сорти держава намагається регулювати ціни. На них значного подорожчання не буде – 10-15%. На інші - у межах 25%», - прогнозує експерт-економіст Ігор Лисий.
Для розуміння, 25% - це 2,50 - 3 гривні.
Дорога сировина – дорогий хліб
Передусім на вартість хліба впливає подорожчання енергоресурсів. Також зросла вартість інгредієнтів для випікання хліба. Про це говорять уже в самих пекарнях.
«Ціна найбільше залежить він вартості сировини, яка входить у випічку. Це борошно, цукор, сіль, яйця, які суттєво подорожчала в крайні місяці. На це впливає і ситуація у зовнішніх світових ринках. Бо якщо сировина на світовому ринку є дорожча, ніж на нашому, внутрішньому, то наші виробники борошна, виробники сільськогосподарської продукції також повинні підвищувати ціну на продукцію. Ми є у світовому вирі», - розповідає про те, що саме впливає на ціну хліба керівниця пекарні Діана Горнович.
Відповідно, виробники теж змушені піднімати ціни, щоб залишатися рентабельними.
Вплив світового ринку
Про вплив світового ринку говорить і економіст Ігор Лисий, адже в Україні дорожчають навіть ті продукти, які виготовляємо з власної сировини доброго врожаю. Для прикладу, олія зросла у ціні на 78%, цукор на 90%. «Хоча у нас досить гарний врожай цього року, але треба розуміти, що на світових ринках ціни на цю продукцію дуже зросли. Якщо порівняти ціни з минулорічними за цей період - це 25% зростання. А ціни за кордон, на експорт, зросли на 60% і більше - майже втричі. До слова, в Україні дуже велика частина доходів у державний бюджет є саме від експорту. Зокрема, сільськогосподарської продукції. Відтак якщо за кордоном платять дорожче за зернові, то навіщо трейдерам продавати в Україні дешевше?», - пояснює світові тенденції на ринку економіст Ігор Лисий.
Хто відчує найбільше
Подорожчання хліба вдарить по гаманцях українців. Особливо в час пандемії коронавірусу, коли багато людей опинилося у скрутній фінансовій ситуації. Найскладніше доведеться пенсіонерам.
«Чим бідніше населення, чим менші у них доходи, тим більше вони намагаються купляти дешевші продукти. Обираючи між м’ясом і хлібом, оберуть хліб: багато не заплав, але ситий. Але наскільки це корисно харчуватися лише хлібобулочними виробами, які це буде мати наслідки для здоров’я – це також питання. Ми це всі розуміємо», - додає економіст Ігор Лисий.
«Сьогодні ціна ще доступна, але як подорожчає - це буде катастрофа для людей старшого віку. І для студентів. Бо є сім'ї, які малозабезпечені. Це соціальний продукт, продукт, який ми їмо кожен день. Я купляю соціальний хліб, зазвичай. Батон, хліб без домішок. Приблизно 15-18 гривень. Купляю майже щодня, бо велика сім’я. На сім’ю йде пів буханки хліба або один батон», - розповідає львів’янка Ганна. Щоб уникнути збурення людей – уряд буде намагатися втримати ціни. Передусім, на соціальні сорти. Економісти лише сподіваються, що підвищуючи ціни на основний продуктовий пакет до кінця 2021-го - уряд зі зростанням зарплатні та пенсії не забариться. Адже, зима - найбільш витратна пора і щодо сплати комунальних платежів. А за прогнозами економістів, зниження цифр на енергоресурси не буде. Нагадаємо, що у вересні вже зафіксували стрімке подорожчання на цілий ряд звичних для українців продуктів: олію, цукор, крупи. Також прогнозується, що вже незабаром на третину зможе подорожчати і гречка. А про те, якою на початку місяця була реальна вартість борщового набору - читайте тут. Юлія Бундз
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"